HHPortal 1,413,278 Üye | 616,404 Konu | 5,103,892 Mesaj | 287 Online
Go Back   HHPortal > Bilgisayar & İnternet > İşletim Sistemleri (Genel) > Windows İşletim Sistemi > Windows Vista

Microsoft Vista Nedir? Vista Nasıl Kurulur?

 Windows İşletim Sistemi Katagorisinde ve  Windows Vista Forumunda Bulunan  Microsoft Vista Nedir? Vista Nasıl Kurulur? Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Şirket/geliştirici: Microsoft IS Ailesi: Microsoft Windows Kaynak Modeli: Kapalı Kaynak Son kararlı sürüm: 6.0(Yapı 6000) / 30 Haziran 2007 Desteklenen ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 02-12-2007, 12:13 AM   #1
pLayßoy
Altın Üye
 
pLayßoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: H.U.A'dan
Yaş: 18
Mesajlar: 4,383
Teşekkürleri: 2,571
1,776 mesajına 3,387 kere teşekkür edildi.
pLayßoy - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
Microsoft Vista Nedir? Vista Nasıl Kurulur? Microsoft Vista Nedir? Vista Nasıl Kurulur?

takipci satin al

Şirket/geliştirici: Microsoft
IS Ailesi: Microsoft Windows
Kaynak Modeli: Kapalı Kaynak
Son kararlı sürüm: 6.0(Yapı 6000) / 30 Haziran 2007
Desteklenen Platformlar: PC,MAC
Çekirdek type: Hybrid
Lisans: MS EULA


Windows Vista, kişisel bilgisayarlar için geliştirilen Microsoft Windows işletim sistemleri ailesinin son üyesidir. 22 Temmuz 2005'te gerçek adı duyurulmadan önce Longhorn' kod adıyla tanınıyordu. Windows Vista 30 Ocak 2007'de dünya çapında piyasaya sürülmüştür.

Tarihçesi
Windows Vista, kişisel bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve media center PC'lerde kullanılan Microsoft Windows adlı grafiksel işletim sistemi serisinin en son ürünüdür. Vista, 25 Temmuz 2005'te yapılan resmi açıklamadan önce Longhorn kod adıyla tanınıyordu. 8 Kasım 2006'da Windows Vista'nın geliştirilmesi tamamlanmış sistem üreticilerine dağıtılmıştır. Kasım 2006 itibariyle bazı sürümler toplu lisans müşterilerinin, MSDN ve TechNet abonelerinin erişimine açılmıştır. Microsoft son kullanıcılar için Vista'nın dünya çapında çıkış tarihini 30 Ocak 2007 olarak açıklamıştır. Windows XP'nin çıkışından sonradaki bu beş yılık ara, temel Windows sürümlerinin çıkışı arasındaki en uzun zaman aralığıdır.
Özellikleri
Microsoft'a göre Windows Vista, güncellenmiş grafiksel kullanıcı arabirimi ve Windows Aero adlı görsel stili başta olmak üzere yüzlerce yeni özellik, geliştirilmiş arama özellikleri, Windows DVD Maker gibi yeni çokluortam oluşturma araçları ve tamamı yeniden tasarlanmış ağ, ses, yazdırma ve görüntüleme alt sistemleri içermektedir. Vista ayrıca peer-to-peer teknolojisi sayesinde bir ev ağındaki makineler arasında iletişim düzeyici arttırarak bilgisayarlar ve aygıtlar arasında dosya ve sayısal medya paylaşımını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Vista, geliştiriciler için geleneksel Windows API'ı kullanarak yüksek kaliteli uygulamalar yazmayı oldukça kolaylaştırmayı hedefleyen .NET Çatısı'nın 3.0 sürümünü sunmaktadır.
Buna rağmen, Microsoft'un Vista için belirlediği birincil hedef, Windows işletim sisteminin güvenlik durumunu geliştirmek olmuştur. Windows XP'nin 9ve öncüllerinin en çok eleştirilen yanı güvenlik açıkları ve zararlı yazılımlara, virüslere ve tampon bellek taşmalarına karşı zayıf oluşuydu.
Vista'nın Yarattığı Tepki
Geliştirilmesi sırasında Vista çeşitli gruplar tarafından birçok negatif eleştirinin hedefi oldu. Windows Vista eleştirileri arasında geliştirme süresinin sürekli uzaması, kısıtlayıcı lisans şartları, dijital medyaların kopyalanmasını önlemeye yönelik yeni Sayısal Hak Yönetimi teknolojisilerinin sisteme dahil edilmesi ve Kullanıcı Hesap Denetimi gibi yeni özelliklerinin kullanışsızlığı yer aldı. Ayrıca pek çok kişi tarafından Microsoft, Apple'ın fikirlerini çalmakla suçlandı.
Yenilikleri
Son Kullanıcılar İçin Yenilikler
* Windows Aero, Windows'un yeni donanımsal kullanıcı grafik arayüzü olan Aero, beraberinde pek çok yerde saydamlık ve çeşitli efektler getirerek temiz ve kullanışlı tasarım ortaya koymaktadır.
* Windows Gezgini, yeni versiyonuyla organizasyon,yönlendirme ve arama işlevlerinde XP'ye göre çok daha kullanışlı hale getirilmiştir. Sol tarafa yeni olarak eklenen favori bağlantılar sütunu, temel bağlantıları görüntüleyerek bu dizinlere kolay erişim sağlar.
* Windows Kabuğu (Shell), Ekranın sağ alt köşesindeki başlat yazısı yerini bir Windows simgesine bırakmıştır.
* Windows Araması Start Menu ve Windows Gezgini'ne eklenen arama kutucukları ile bilgisayardaki belgeler ve e-postalara ulaşmak kolaylaşmıştır.
* Sidebar Ekranın herhangi bir tarafına yerleştirilebilen ve Gadgets adı ile anılan küçük uygulamaların bulunduğu çubuktur.
* IE 7 uzun zamandır pek çok web tarayıcıda görülen sekmeli tarama, RSS ve Arama Kutusu'nun yanı sıra yenilikçi bir arayüz ve Phising filtresi gibi güvenlik araçlarıyla gelmektedir.
* Windows Media Player 11 gelişmiş bir arayüzün yanı sıra XBOX 360 uyumu ve müzik listelerini internetten paylaşabilme gibi özelliklerle gelmektedir.
* Windows Mail Outlook Express'in yerini almıştır. IE 7 gibi phising filtresi içerir.
* Windows Takvim yeni bir takvim ve ajanda uygulaması.
* Windows Fotoğraf Galerisi yeni bir fotoğraf galerisi uygulaması. Dijital Kamerlardan görüntü alabilir ve slideshow'lar oluşturabilir.
* Windows Media Center daha önce XP Media Center Edition ile gelen özellikleri içermektedir, Home Premium ve Ultimate sürümüyle gelmektedir.
* Önceki Sürümler Herhangi bir dosyaya yapılan değişiklikleri gösterme ve bunları geri alma imkanı sunar.
* Konuşma Algılama Vista'ya dahil edilen bu özellik başta ingilizce olmak üzere pek çok dili desteklemektedir.
* Ebeveyn Kontrolü Ebeveynlerin çocukların bilgisayar erişimini kısıtlamasına olanak sağlar.
* Windows Meeting Space NetMeeting'in yerini almıştır
* Windos Mobility Center bilgisayarın çözünürlük, ses, pil seviyesi gibi özelliklerinin kontrolünü kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır.
Güvenlik
* User Account Control Windows XP'de tam yetkili kullanıcı hesaplarının yarattığı güvenlik risklerinden sonra geliştirilen , pek çok işlemde işlemin gerçekleşmesi için parola soranmantık olarakUnix'teki root'a benzer bir yapıdır.
* Windows Defender malware benzeri yazılımları temizler.
* BitLocker Enterprise ve Ultimate sürümleriyle gelen bir disk şifreleme uygulaması.
* Windows Güvenlik Duvarı Güncellemeden geçirilmiştir.
Sürümleri
Windows Vista'nın farklı kullanım amaçlarına yönelik olarak tasarlanmış sürümleri mevcuttur.
Vista Starter
Vista Starter, bilgisayarla ilk defa tanışacak veya bilgisayarla sınırlı deneyimi olan kullanıcılara, internet, mesajlaşma, müzik, resim ve diğer işlevlerde yeterli bir deneyim sunan Türkiye'de de satılacak olan sürüm.
Vista Home Basic
Vista Home Basic, en temel Vista sürümüdür. Bu sürümde yeni kullanıcı arayüzü "Aero" ve bazı ses, video işlevleri eksiktir. "Home Basic" gelişmiş multimedya ve eğlence özelliklerini aramayan kullanıcılar için güvenli bir bilgisayar deneyimi sunmaktadır.
Vista Home Premium
Vista Home Premium, "Windows XP Home" ile karşılaştırılabilir. "Aero" arayüzüne, veri yedekleme yazılımına, "Windows DVD Maker" kayıt programına ve "Media Center" yazılımına sahiptir.
Vista Business
Vista Business, Home sürümlerinden farklı olarak daha iyi güvenlik işlevleri ve etki alanlarına bağlanma imkânı sunuyor. Vista Business, işyerleri tavsiye edilen Windows Vista sürümüdür.
Vista Ultimate
Vista Ultimate, "Home" ve "Business" sürümlerini birleştiren üst sürümdür.
Vista Enterprise
Vista Enterprise, büyük şirketlere yönelik olarak hazırlanmış Vista sürümüdür. Sadece kurumsal kullanıcılara sunulan, yazılım güvencesi paketiyle gelen bir sürümdür. Business sürümünden farklı olarak Bitlocker veri koruması, çoklu dil desteği, Virtual PC yazılımı ve Unix tabanlı yazılımların çalışmasını sağlayan SUA yazılımından oluşmaktadır.

Donanım gereksinimleri
Microsoft'a göre Windows Vista'yı çalıştırabilecek bilgisayarlar Vista Uyumlu (Vista Capable) ve Vista Premium Sürümüne Hazır (Vista Premium Ready) olarak sınıflandırılmaktadır. Vista Uyumlu veya dengi bir bilgisayarın en az 800 MHz işlemci, 512 MB RAM ve DirectX 9 destekli bir ekran kartına sahip olması gerekir. Vista Uyumlu PC'ler Aero kullanıcı arabirimi de dahil olmak üzere gelişmiş Vista grafiklerini destekler. Vista Premium Sürümüne Hazır bir bilgisayar en az 1.0 GHz işlemci, 1 GB sistem belleği, yeni Windows Görüntü Sürücüsü Modeli'ni destekleyen ve en az 128 MB bellekli bir ekran kartı gerektirir ve Vista'nın üst düzey özelliklerini destekler. Microsoft, bir bilgisayarın Vista'yı çalıştırabilme yeteneğini ölçen Windows Vista Yükseltme Danışmanı adlı bir yazılımı da Windows XP ve Windows Vista kullanıcılarına sunmaktadır. [1]

Microsoft'un web sitesinde bazı Vista uyumlu donanımlar listelenmektedir. Belirttikleri Vista Premium Sürümüne Hazır dizüstü bilgisayarlarda Intel Core 2 Duo T5500 veya üzeri işlemci ve 1 GB bellek bulunmaktadır.
Vista Nasıl Kurulur?

Adım Adım Windows Vista Kurulumu - I

Windows Vista Nasıl Kurulur?

Windows Vista kurulumu resimli anlatımı. Bu makalede resimli anlatım ile Microsoft Windows Vista adım adım nasıl kurulur sorusunun cevabını alacağız.Microsoft Windows Vista adım adım kurulumuna hoşgeldiniz. Bu makalede Windows Vista nın bilgisayarınıza nasıl kurulacağını anlatacağız. Makale adım adım ve resimli anlatım şeklinde devam etmektedir.

Öncelikle elimizde olması gerekenleri hatırlatalım.

1. Windows Vista CD yada DVD

2. Bios un CD/DVD-ROM sürücüsünden başlamasını sağlamak.Windows Vista kurulumuna başlamadan önce CD/DVD mizi sürücüye yerleştirelim ve bilgisayarı yeniden başlatalım.

Windows otomatik olarak, sabit diskin boş olduğunu görür ve dosyaları yüklemeye başlar. Bu biraz zaman alabilir sabırlı olmak gerekiyor.İşte her zaman olduğu gibi karşısında kurulum ekranımızın ilk görüntüsü ,
Bu ekranda dil seçimi , ülke gibi bölgelsel ayarları yapıyoruz ve Next butonuna tıklıyoruz.

Karşımıza gelen ekranda ise ; Install now (Şimdi yükle) butonunu tıklayarak kurulumumuzu başlatıyoruz.

Adım Adım Windows Vista Kurulumu - II

Şimdi , Microsoft Vistamıza ait seri numarasını girelim. Daha sonra da girebiliriz.

Bir sonraki pencerede Lisans sözleşmesi karşımıza çıkacaktır. Burada "I accept the license terms" yazısının solundaki kutucuğu işaretleyerek, yani şözleşmeyi okuyup anladığımızı kabul ederek devam Next butonunu işaretleyerek devam ediyoruz.

Windows Vista ilk kurulum olduğu için, bu kurulumda Windows XP'yi Vistaya yükseltmiyoruz. Windows Vistayı doğrudan kuruyoruz. Bu sebeple bir sonraki pencerede Upgrade seçeneği seçilemeyecektir. Biz alttaki seçeneği seçiyoruz.

Kurulum yapmak istediğimiz harddiski veya bölümü seçiyoruz.

Adım Adım Windows Vista Kurulumu - III

Bir önceki sayfamızda, son olarak Windows Vistaya hangi disk ya da partition a kurulum yapacağını belittikten sonra, arkamıza yaslanıyoruz ve Vistamızın kurulumunu keyifle izliyoruz.

Bu aşamalar bilgisayarımızın hızına, donanımına bağlı olarak 5 ila 15 dakika sürebilir. Bilgisayarınız bu arada bir defa açılıp kapanacaktır. Herhangi bir tuşa basmanıza ya da bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Windows Vistamız yeniden baslamaktadır.

Adım Adım Windows Vista Kurulumu - IV

Eveet, birazcık bekledikten sonra artık Vistamız ilk açılış penceresiyle karşımıza geliyor.

Kullanıcı adımızı (Nick), Parolamızı (password) girip, kendimiz için bir ikon seçiyoruz.Windows Vistanın güvenlik ayarlarının yapıldığı bu pencerede varsayılan ayarları seçip geçiyoruz.

Saat dilimi, tarih ve saat ayarlarını yaptıktan sonra artık ,

Teşekkürler! İşte bu insana bütün bu beklentilerinin artık bittiğini anlatıyor. Start butonuna basarak son ayarlarımızı yapıyoruz.

Adım Adım Windows Vista Kurulumu - V

Nihayet Kullanıcı Adımızın göründüğü, parolamızı girebileceğimiz ekrana gelebildik

Parolamızı girdikten sonra Vista masaüstü ayarlarımızı yapıyor.

Hadi hayırlı olsun. Artık Vista sizin. Masaüstünüzü istediğiniz gibi düzenleyebilir ve Windows Vistanın keyfini çıkarabilirsiniz. Güle güle kullanın.


pLayßoy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için pLayßoy kullanıcısına teşekkür eden 4 üyemiz:
dj-shark (04-12-2007), ExpeRt` (02-12-2007), silver021 (19-12-2007), ulasyasar (16-12-2007)

Alt 02-12-2007, 09:32 AM   #2
ExpeRt`
Counter Strıke
 
ExpeRt` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Bulunduğu yer: UpLoad...
Mesajlar: 4,442
Teşekkürleri: 2,888
1,756 mesajına 3,245 kere teşekkür edildi.
Zuupla
GzL PayLaşım saoL

ExpeRt` isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için ExpeRt` kullanıcısına teşekkür edenler:
pLayßoy (02-12-2007)

Alt 02-12-2007, 02:46 PM   #3
pLayßoy
Altın Üye
 
pLayßoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: H.U.A'dan
Yaş: 18
Mesajlar: 4,383
Teşekkürleri: 2,571
1,776 mesajına 3,387 kere teşekkür edildi.
pLayßoy - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
bişe deil..

pLayßoy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 07-12-2007, 08:54 PM   #4
pLayßoy
Altın Üye
 
pLayßoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2007
Bulunduğu yer: H.U.A'dan
Yaş: 18
Mesajlar: 4,383
Teşekkürleri: 2,571
1,776 mesajına 3,387 kere teşekkür edildi.
pLayßoy - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
konuyu beğenmedinizmi


yoqsa


pLayßoy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için pLayßoy kullanıcısına teşekkür edenler:
boyscorpi (27-07-2008)

Alt 15-12-2007, 02:16 PM   #5
ExpeRt`
Counter Strıke
 
ExpeRt` - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2007
Bulunduğu yer: UpLoad...
Mesajlar: 4,442
Teşekkürleri: 2,888
1,756 mesajına 3,245 kere teşekkür edildi.
Zuupla
beğendik beğenmez olurmuyuz...

ExpeRt` isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 19-12-2007, 02:52 AM   #6
silver021
Bağımlı
 
silver021 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2007
Bulunduğu yer: saaane :P
Mesajlar: 627
Teşekkürleri: 379
149 mesajına 538 kere teşekkür edildi.
silver021 - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
süper bi paylaşım.. daha öncelerdende verilmişti ama genede saol seninkiler daha açıklayıcı olmuş

silver021 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
kurulur, microsoft, nasil, nedir, vista


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 09:11 AM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!