Etiketlenen üyelerin listesi

+ Yeni Konu aç
8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: KurtLarın SosyaL Hayatı

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  Rien - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Banned
  Üyelik tarihi
  13.07.2007
  Yer
  Diler bu kızlar susmamı, iyi kötü bi markayım
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  4.280
  Konular
  386
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  KurtLarın SosyaL Hayatı  Kurtlar biz insanlar gibi dünyanın her yerine topluluklar halinde dağılmıştır. Alakurt, bozkurt, akkurt, Asya kurdu gibi tanınmış türleri vardır.Boyları yaklaşık 100- 150 cm. kuyruk uzunluğu 30- 60 cm.omuz yüksekliği 63- 75 cm. ve ağırlıkları 11- 65 kg arasında değişen kurtların en belirgin özellikleri ortak hareket etme,işbirliği,yardımlaşma ve lidere itaattir.  AVLANMADA TEKNİK VE DİSİPLİN


  Avlanma tekniği en gelişmiş hayvan türlerinden biridir kurtlar. Teknik diyoruz, çünkü halk arasında ağızdan ağıza çokça dolaştığı gibi, önüne gelene saldırma yoktur. Ne vardır? Hayatlarının devamı için takdir edilen rolleri oynayan kurtlarda disiplin ve düzenli hayat vardır. İşte bundandır ki kurtlar, rastgeldikleri sürüye rasgele saldırma yerine, bu sürünün yaşlı, güçsüz ve hasta, kısacası sürüye artık ayak uyduramayan hayvanın izini sürer ve teknik bir şekilde avlarlar

  Kanada’da bir televizyon ekibi tarafından, kurtların misk öküzlerini nasıl avladıkları gözlenmiştir. Misk öküzleri günlerce kuzeye doğru giderken bir kurt sürüsü tarafından takip edilirler. Zaman zaman kurtların ufak çaplı manevraları olmakta ise de, her defasında misk öküzleri, kenetlenerek yekvücut olmaları sayesinde kurtulmayı başarırlar.

  Fakat bir gün durumda ani bir değişme görülür. Tecrübeli bir dişi kurt, sürüye yan taraftan hücum ederek, kaçış istikametlerini başka yöne çevirir. Sanki sözleşmişçesine, diğer kurtlar aynı yönde toplanıverirler. Sürüyü uzun süredir önde kovalayan yaşlı kurt yorulunca, yerini hemen genç, dinamik ve tecrübeli kurt alır, çünkü bu, daha önce sürüyü dikkatlice gözlemiştir. Sürünün kenarında seyreden ve çoğu zayıf ve artık hızlı koşamayan, yaşlı hayvanlardan oluşan küçük grubu sürüden ayırmak üzere sürüye dalar. Bu aslında çok tehlikeli bir atılımdır. Çünkü, bu esnada misk öküzlerinin çiftelerine yakalanmak da vardır. Bu ise ölümüne de yol açabilir. Genç kurt hamlesini başarıyla tamamlar ve izini sürdüğü bu küçük grubu sürüden ayırır.

  Şimdi avlanmanın ikinci bölümüne sıra gelmiştir. Hazır bekleyen diğer kurtlar, sanki sinyal almışçasına bu yorgun düşmüş zayıf hayvanları genç kurtla beraber kovalamaya başlar ve onları, koşarken zorlanacakları, belki de tökezlenip düşecekleri taşlı bir araziye doğru sürer. Sonunda genç kurt, iyice takati kesilen yaşlı ve güçsüz hayvanı boynundan yakalar, yere serer ve diğer kurtlar da gelerek kısa zamanda avlarını dikkatlice parçalayıp, günlerce yakalamak için efor sarfettikleri avlarıyla rızıklanırlar. Demek ki sürüye ayak uyduramayanı da kurt hemen kapıverirmiş...

  Her kurt sürüsünün avlanması bu kadar aynı olmasa bile, genel hatlarıyla benzerlik görülür. Ancak, burada gözlenen hadise, kurtların avlanma sanatını göstermesi bakımından bilhassa dikkat çekicidir. Burada tek kelimeyle emsalsiz bir işbirliği ve ekip ruhu sergilenmektedir  LİDERE İTAAT


  Bir kurt sürüsü yaklaşık olarak yedi ila yirmi adet kurttan meydana gelir. Sürünün biri erkek, diğeri dişi iki lideri vardır. Avdan sonra önce erkek lider karnını doyurur, diğerleri sabırla bekler. Çünkü lider kurt, yediklerinin bir kısmını yavruları beslemek üzere tekrar çıkaracaktır. Çıkarılan bu etler kısmen sindirilmiş olduklarından, yavrular bunu kolayca yer ve hazmederler.

  Erkek lider, erkek kurtların, dişi lider de dişi kurtların en kuvvetlisidir. Erkek ve dişi kurtlar sürüde eşit şartlar altındadır. Fakat bu eşitliğin yanı sıra sürüde hiyerarşi hakimdir. Her sürünün yaşayıp avlandığı belli bir bölgesi vardır. Sürü birlikte avlandığı gibi, kendi bölgelerine başka sürüleri katmayabilirler de. Sürüdeki her kurda kabiliyetine göre görev verilir. Korkak olanların bile yapacağı çok önemli görevler vardır.

  Sürünün liderlerine karşı görev ve sorumlulukları olduğu gibi, liderin de sürüye karşı sorumluluk ve vazifeleri vardır. Liderin vazifeleri arasında en başta sürüsü için kendini feda etmek gelir. Mesela, avcılar tarafindan kovalanmakta olan sürüyü kurtarmak için lider, geride kalarak, avcıları oyalar ve gerekirse kendini feda eder. Buna karşılık sürüdeki bütün kurtlar, lidere itaat etme durumundadırlar. İyi beslendikleri ve topluluğa uyum sağlayabildikleri sürece, normal olarak hiçbir kurt sürüsünü terketmez. Fakat bir gün bir erkek veya dişi kurt, lider olmak isteğiyle sürüyü terkeder ve kendine bir bölge ve eş arar. Bu istisnai, yani binde bir meydana gelen hadisedir. Genellikle hiçbir kurt ölünceye kadar sürüsünden ayrılmaz. Bundan dolayıdır ki, özellikle av bakımından zengin bölgelerde yaşayan sürülerde kurt sayısı 30’lara kadar çıkabilir.  Liderler yaşlanıp sürüyü eskisi gibi disiplinli ve mükemmel yönetemeyecek duruma gelirse, sürü bunu hemen hisseder. Bu durumda sürünün en güçlü erkek ve dişi kurdu, liderlik görevini normal bir şekilde devralırlar. Liderlikten ayrılan kurtlar ise kaderlerine küsmeye yeltenmez, isyan da etmezler. Eski liderler, halefleri tarafından aşağılanıp, hor bakılmaz ve itilip kakılmaz. Bunlar sanki önceden lider değilmiş gibi, sürünün sade birer üyesi olarak yeni liderin yavrularının bakım ve gözetimini üstlenirler, bununla birlikte avlanma esnasında diğer kurtlar gibi kendilerine düşen görevi yapar, rollerini güçleri elverdiği sürece oynarlar. Ne liderin sürüdekilere, ne sürüdekilerin lidere, ne de sürüdekilerin birbirlerine karşı bencillik, ihtiras, ihanet ve bozgunculuk, kin ve düşmanlıkları yoktur. Görevleri sona erene kadar koşturur, tek başlarına hareket etmekten kaçınır ve hep topluluk halinde bulunur, hayatlarını sürdürürler.


 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  AnqeLSouL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Hızlı Üye
  Üyelik tarihi
  19.01.2008
  Yer
  Aydın
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.281
  Konular
  12
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  biLqiLer için saoL knk :D

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  RomeoMAD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  JusT B€
  Üyelik tarihi
  25.10.2005
  Yer
  Istanbul
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  6.360
  Konular
  321
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Dunyada tek olene kadar tek eşli yasayan tek hayvan :]
  Onun icin bukadar cok seviorum,besliorum heralde

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  ..єЯDєM.. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Altın Üye
  Üyelik tarihi
  20.04.2006
  Yer
  Terketmedi Sevdan Beni [Beşiktaş]
  Yaş
  32
  Aldığı Beğeni
  50
  Beğendikleri
  89
  Mesajlar
  13.498
  Konular
  1413
  Ettiği Teşekkür
  0
  2 mesaja 2 teşekkür aldı
  bıgun dagda nasur kalırsak lazım olur tsk

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  Bozkurt28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Son_Malkoç
  Üyelik tarihi
  23.09.2007
  Yer
  ALBAYRAKTAN GÖKBAYRAĞA SELAM OLSUN..TÜRK'Ü KESENE DE ONE MİNUTE DESENE ?
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.904
  Konular
  172
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  bozlarına hastayım (:
  esaret kabul etmezler

 6. #6
  Durum:
  Çevrimdışı
  χ∂αηтє23χ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Schizophrene
  Üyelik tarihi
  05.01.2008
  Yer
  Bilgi YoK
  Yaş
  23
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  5.110
  Konular
  229
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  paylaşım için thnx

 7. #7
  Durum:
  Çevrimdışı
  white_crow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bağımlı
  Üyelik tarihi
  07.09.2006
  Yer
  | BüYüK SıÇRaYıŞı GeRÇeKLeŞTiRMeK iSTeYeN | BiRKaÇ AdıM GeRiYe GiTMeK ZoRuNDaDıR. |
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  463
  Konular
  63
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Bilgiler için saol

 8. #8
  Durum:
  Çevrimdışı
  freedom473 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Üyelik tarihi
  12.03.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  16
  Konular
  1
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  süper bir paylaşım, insanlarda olmayan bir sosyal davranıştır bu. Teşekkürler

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap


Yukarı Çık
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1