Etiketlenen üyelerin listesi

+ Yeni Konu aç
7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: greyfurtun zararları!

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  dingiltere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  11.01.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  322
  Konular
  59
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  Exclamation greyfurtun zararları!

  evet ilginç ki greyfurtun bile zararı varmış hemde ölüm tehlikeli..geçenlerde mailime gelen bi yazı vardı işte biraz bahsediyim..:adamın biri şiddetli gribe yakalanmış.doktora gitmişler ilaç vermiş ve bol bol C vitamini alsın demiş.C vitamini de portakal ve greyfurt ya..işte adam da ilaçları içiomuş sonra da Greyfurt suyu..öle öle derken adamın gribi geçmiş fakat yerini baş dönmeleri almış.adam artık yürüyemez haldeymiş.doktorlara gittiklerinde sıradan baş dönmesi ilaçları veriolarmış ama ne fayda....Karısı araştırmış etmiş ve çok ilginç bi detay bulmuş...
  Greyfurt ilaçla beraber ya da sonrasında içildiinde tam bi zehir etkisi yapıomuş.yani midemizdeki ilaçlar erimiomuş greyfurt yüzünden.ve sonra o ilaçlar zehir olup ölüme bile yol açıomış..

  Onur kardeşiniz der ki: Greyfurt suyu içmeyin

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  Dr_CEO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Üyelik tarihi
  06.05.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  10
  Konular
  3
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  grapefruit..

  İLAÇ KULLANIYORSANIZ GREYFURT SUYU İÇMEYİNİZ
  Prof. Dr. Metin Özata
  Endokrinoloji, Diabet, Beslenme ve Metabolizma Uzmanı
  Ahmet Mithat Efendi Cad. 10/3
  Kalamış-İstanbul
  Tel: 0 216 3486519


  Yeni yapılan araştırmalar greyfurt suyunun bazı ilaçların etkilerini artırdığı ve o nedenle ölümle sonuçlanabilecek zararlı yan etkiler ortaya çıkardığını gösterdi. Bu nedenle ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri önerilmektedir.

  Greyfurt Suyu İlaçların Etkisini Nasıl artırıyor?
  İlaçlar bağırsaklarda ve karaciğerde bulunan CYP450 enzimiyle parçalanarak vücudumuzdan atılmaktadırlar. Bu enzimin ince bağırsaklarda bulunan P-450 3A4 isimli bir türü greyfurt suyu içince yok olmakta ve bu nedenle de ilacın parçalanması geciktiğinden kanda birikmekte ve sonuçta ilaç zehirlenmesine neden olabilmektedir.

  Greyfurt Suyundaki Hangi Maddeler Bu etkiyi Yapıyor?
  Greyfurt suyunda bulunan narinjin ve psoralen maddelerinin bağırsaklarda bulunan ve ilaçları parçalayan P-450 3A4 isimli enzimin etkisini yok ettiği ortaya konmuştur.

  Greyfurt Suyu İçince İlaç Üzerine Etkisi Ne kadar Sürüyor?
  Yapılan çalışmalar bir bardak greyfurt suyunun (yaklaşık 250 ml) bu etkiyi göstermeye yettiğini, ilaçla beraber greyfurt suyu içmenin veya greyfurt suyu içtikten 12 saat sonra bile ilacı almanın bu etkiyi ortadan kaldırmadığını göstermiştir. Örneğin kolesterol düşürücü olarak kullanılan lovastatin isimli ilaç greyfurt suyu içildikten 12 saat sonra alınsa bile kandaki düzeyleri 2 kat daha fazla olmaktadır. Greyfurt suyunun bu etkisinin kalkması için en azından 24 saat geçmesi gerektiği ileri sürülmüştür.

  HANGİ İLAÇLARIN ETKİLERİ GREYFURT SUYU İLE ARTMAKTA VE ZARARLI ETKİLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR?


  A: TANSİYON İLAÇLARI
  Yapılan araştırmalar hipertansiyon (tansiyon yüksekliği) tedavisinde kullanılan Felodipin (Plendil tablet), verapamil (İsoptin tablet) ve nisoldipin (Syscor tablet) gibi ilaçların greyfurt suyu içen kişilerin kanlarında anormal derecede yüksek düzeylere ulaştığını göstermiştir. Nifedipin (Adalat) ve amlodipin (Vasokard, Norvasc tablet) kullananlarda greyfurt suyunun yan etkisi görülmemiştir. Bu nedenle mevcut verilere göre felodipin, nisoldipin ve verapamil kullanan hastalar greyfurt suyu içmemelidir.

  B. PSİKİYATRİ , UYKU VE EPİLEPSİ İLAÇLARI
  Diazepam (Diazem, Diapam, Nervium, Spazmo-Valibrin tablet gibi ilaçlar), triazolam, midazolam ve buspiron (Buspon kapsül) kullananlarda greyfurt suyu içilince etki çok artmaktadır. Epilepside kullanılan karbamazepin (Tegretol tablet) eğer greyfurt suyu ile birlikte alınırsa etkisi % 40 artmaktadır.
  Yine depresyonda kullanılan sertralin (Lustral, Selectra, Seralin, Serdep tablet) içeren ilaçların etkisi greyfurt suyu ile % 50 artmaktadır.

  C. KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ İLAÇLAR
  Statin dediğimiz bu ilaçlardan simvastatin (Zocor Lipovas, Zovatin), lovastatin ve atorvastatin (Lipitor, Ator, Tarden) kullanan kişilerde greyfurt suyu içilince kan düzeyleri 2-16 kat artmakta ve zararlı olmaktadır. Bu nedenle bu tür kolesterol düşürücü ilaç kullananların greyfurt suyu içmemeleri gerekir.

  D. EMPOTANS TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR
  Empotans tedavisinde kullanılan sildenafil (Viagra, Vigrande, Sildegra tablet) kullanan kişilerde ilacın etkisinin %23 daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu nedenle bu ilaçları alanlar greyfurt suyu içmemelidir.

  E. MİDE-BAĞIRSAK HASTALIK İLACI CİSAPRİDE
  Mide ve bağırsak hareketini artırmak için kullanılan cisaprid adlı ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa etkisi % 50 artmakta ve zararlı olmaktadır.

  F.ALLERJİ, GRİP-SİNÜZİT TEDAVİSİNDE KULLANILAN TERFENADİN
  Allerjik hastalaıklar, grip ve sinüzit tedavisinde kullanılan antihistaminik terfenadin isimli ilaç greyfurt suyu ile beraber alınırsa kalb üzeribde yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

  G. KALP İLACI AMİODARONE
  Kalp ritm bozukluklarında kullanılan amiodarone (Cordarone tablet) isimli ilaç kullananlarda greyfurt suyu içilince etkisi azalmaktadır.

  ÖZET VE ÖNERİ
  Yukarıda belirtildiği üzere yapılan çalışmalar bazı ilaçların greyfurt suyu içen kişilerde zararlı yan etkilere neden olduğunu göstermiştir. Başka ilaçlarla yapılan çalışmalar arttıkça bu bilgiler artacaktır. Mevcut veriler ilaç kullanan kişilerin greyfurt suyu içmemeleri yönündedir. İşin ilginç diğer bir yanı ise greyfurt suyunun ilaçların kan dolaşımındaki etkisini artırma özelliğiyle belki ilerde ilacın dozunu azaltarak ve greyfurt suyu veya içindeki etken maddeyi birlikte alarak dozu azaltma ve daha ucuza hastalık tedavi olanakları sağlama olasılığının ortaya çıkmasıdır. Ancak bunun için ileri araştırmalara gerek vardır. Bizim bir hekim olarak şimdilik önerimiz ‘’ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu içmeyiniz’’ şeklindedir.

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  ŤêΧ⊠- ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Altın Üye
  Üyelik tarihi
  13.11.2005
  Yer
  Çanakkale (253 bin şehit adına)
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  4.506
  Konular
  394
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  herşeyin fazlası zarar diye buna diyorlar galiba.ama greyfurtun en fazla etkisi asitlik özelliğinden kaynaklanmakta,bu da mide problemleri olan hastalar için büyük bi dert yaratıyor.

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  dingiltere - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  11.01.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  322
  Konular
  59
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  bakın yukarda arkadaşım uzunnnca anlatmış işte..yani mailime gelen herşeye inanmamak söz konusu deildir

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  nokiaman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Geçerken Uğradım
  Üyelik tarihi
  16.08.2005
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  58
  Konular
  19
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  hakkaten ilaçla birlikte greyfurt suyu içmeyin

  bu yazı okumadan önce bende greyfurt suyula ilaç alınmaması gerektiğini biliorudum ama bazı arkadaşlar..dr_ceonun yazısı oldukça açıklayıcı ama ekllemek istediğim birkaç şey var.ayrıca kemoterapi ve ağrı kesici olarak bildiğimiz ilaçlarla da birlikte greyfurt suyu alınmamalı bazı ilaç prospektüsleirnde greyfurt suyuyla birlikte alınmaması gerektiği yazar..ayrıca ek bir bilgi olsun diye sölüyorum aşırı c vitamini kalp atışlarını artırır yani kalp krizi riski taşıyorsanız greyfurt suyu,portakal suyu gibi bol c vitamini içeren gıdalar tüketmeyin...

 6. #6
  Durum:
  Çevrimdışı
  leyla41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Üyelik tarihi
  29.03.2007
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  merhaba yazdığın bilgiler gerçekten hoşuma gitti ama annem için girdik buraya sana ve engin bilgilerin için teşekkür ederim hayatında başarılar saygılar

 7. #7
  Durum:
  Çevrimdışı
  cielo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Eski Üye
  Üyelik tarihi
  16.11.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  833
  Konular
  11
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  valla bende bilmiodum ögrenmiş oldum şimdi =P

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap


Yukarı Çık
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1