HHPortal 1,413,280 Üye | 616,404 Konu | 5,103,892 Mesaj | 605 Online
Go Back   HHPortal > Egitim Ögretim & Kişisel Gelişim & İş Dünyası > Ders & Ödev & Tez > Psikoloji

Şizofreni (İçe kapanma)

 Ders & Ödev & Tez Katagorisinde ve  Psikoloji Forumunda Bulunan  Şizofreni (İçe kapanma) Konusunu Görüntülemektesiniz.=>Şizofreni Nedir? Şizofreni İçe kapanma, gerçeklere kayıtsızlık ve şahsiyet ikileşmesi, zihin bölünmesi, İçe yönelik düşünce yapısının yerleşmesi şeklinde beliren bir ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 24-03-2006, 03:12 PM   #1
Cr@zyboy
Onursal Üye
 
Cr@zyboy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Oct 2005
Mesajlar: 1,680
Teşekkürleri: 1,148
354 mesajına 828 kere teşekkür edildi.
Cr@zyboy - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
Şizofreni (İçe kapanma) Şizofreni (İçe kapanma)

takipci satin al

Şizofreni Nedir?
Şizofreni İçe kapanma, gerçeklere kayıtsızlık ve şahsiyet ikileşmesi, zihin bölünmesi, İçe yönelik düşünce yapısının yerleşmesi şeklinde beliren bir psikozdur. Şizofren kendine Özgü bir Dünya da yaşamakta, ilksel ve benmergezci (egosantrik) bir düşünce yapısına sahip bulunmaktadır. Kendi iç dünyasına yerleşmiş olan Şizofren Bir düşler aleminde yaşamaktadır. Bu hastalığa yakalanma yaşı genellikle 15-35 yaşları arasındadır. Vakaların büyük bir kısmında kalıtsal anıklık söz konusudur.
ŞİZOFRENİ TANISI NASIL KONUR ?
Şizofrenide görülen belirtiler başka psikiyatrik hastalıklarda da görülebilir.
Hiçbir belirti tek başına tanı koydurucu değildir. Tanı psikiyatri uzmanı tarafından hastanın ruhsal muayenesi, hasta yakınları ile görüşme ve çoğu zaman hastanın klinik izlenmesi sonucu konur.
Şizotipal kişilik bozukluğu, şizoaffektif bozukluk, bipolar duygulanım bozukluğu şizofreni ile sıklıkla karışan bozukluklardır.
Bazı bedensel hastalıkların seyri sırasında da benzer belirtiler görülebilir, bu nedenle ayırıcı tanıyı yapabilmek için fizik muayene ve kan tahlillerinin yapılması gerekir.
Alkol ve madde bağımlılığı olan veya bazı ilaçları kullanan kişilerde de benzer belirtiler olabilir. Hastanın öyküsünün alınması sırasında buna dikkat edilmeli ve öyküde bu durumlardan bahsediliyorsa buna yönelik tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

ŞİZOFRENİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR
Şizofreni hastaları dünyayı değişik algılar. Normalde çevrede varolan uyaranlar dışında olmayan sesler, hayaller, garip kokularla dış dünya karışık ve anlaşılmazdır.
Bu ortamda hastalarda anksiyete artışı, heyecan ve korku sıktır. Bu duygular genelde normal olmayan davranışlar sergilerler.
Şizofreninin ortaya çıkışı değişik şekillerde olabilir. Bazı hastalarda aniden ortaya çıkabileceği gibi çoğu hastada sinsice yavaş yavaş gelişir. Yavaş seyir gösteren şizofrenide başlangıçta dikkat toplama güçlüğü, toplumsal ilgiyi kaybetme, içine kapanma, kendine bakımda azalma, dini uğraşılarda artma veya kara sevdaya tutulma gibi belirgin olmayan ve ilk bakışta şizofreniyi düşündürmeyen belirtiler görülebilir ve sıklıkla başka psikiyatrik hastalıklarla karıştırılır. Bu başlangıç belirtilerinin ardından birkaç ay veya yıl içinde de tüm belirtileri ile hastalık
ortaya çıkar. Hastalar sıklıkla garip davranışlar ve konuşmalar sergilerler.Gerçekte olmayan sesler işitmeye ve hayaller görmeye başlarlar. Bazı hastalarda garip pozisyonlarda uzun süre durma, bazılarında hiç hareket etmeksizin uzun süre sessiz kalma veya aşırı hareketlilik görülebilir. Yavaş seyir gösteren şizofreninin yanında hızlı seyir gösteren şizofreni de olabilir. Bu hastalarda ise belirtilerin çoğu bir arada aniden ortaya çıkar.Bazı hastalarda belirtiler hafif seyrederken bazılarında şiddetli semptomlar olabilir ve bu durumda hastaları kontrol etmek güçleşebilir. Şizofrenide görülen belirtiler iki başlık altında toplanır: pozitif belirtiler ve negatif belirtiler. Her hastada bu belirtilerin tümü bir arada görülmez.
Şizofreninin tipine göre belirti kümeleri de değişir. Örneğin paranoid şizofrenide şüphecilikle ilgili belirtiler baskındır. Paranoid şizofrenlerde sık görülen temalardan bazıları şunlardır: kendisine kötülük yapmak isteyen kişiler veya güçler vardır, bununla ilgili sesler işitmektedir, bu nedenle evde perdeleri kapatıp oturmakta, yemek yerken zehirlenme riski olduğunu düşünerek yemeği kendi
önünde hazırlatmakta veya kendi yaptığı yemeği yemektedir. Odasına dinleme cihazları yerleştirilmiştir, bu nedenle odasında temkinli konuşmaktadır, eşi kendisini aldatmaktadır, v.b. Basit şizofrenide ise toplumsal çekilme, içine kapanma, sosyal aktivitelerde azalma, kendine bakımın düşmesi gibi belirtiler dışında fazla bulgu olmayabilir. Pozitif belirtilerde; şüphecilik, işitme varsanılar ve garip davranışlar sıktır.Hastalarda düşünce ve konuşmada kopukluk görülebilir. Konuşurken konudan konuya atlama, içerik olarak bir anlam ifade etmeyen sözcükleri birbiri ardına sıralama sonucu dinleyenler tarafından bir anlam ifade etmeyen sözcük salatası dediğimiz içeriği boş, anlamsız ve karmaşık konuşma biçimi görülebilir. Bazen de hastalar kendileri kelime uydururlar, bu kelimeler kendilerince bir anlam ifade etmektedir.Aslında anlamsız gibi görülen konuşmaya dikkat edilirse çokta anlamsız olmadığı içeriğinin olduğu görülebilir. Bu konuşma biçimi kişinin çağrışımlarının hızlanması ile ilgilidir. Düşüncede bu hızlanmanın yanında duraklamalar da görülebilir.
Hastalar konuşurken ani duraklamalar, bloklar genelde buna bağlıdır. Düşünceler genelde çocuksu ve büyüseldir. Hastalarda gerçekle bağlantısı olmayan inanışlar görülebilir. Bu hastalarda görülen bazı düşüncelere şu örnekler verilebilir; telefonları dinlemekte, insanlar kendisini takip etmekte, herkes düşüncelerini bilmektedir, kötülük yapmak isteyen kişiler vardır, hatta ev içindeki yakınları bile kötülüğünü istemekte ve kendisine zarar vermek için planlar yapmaktadır,televizyondan mesajlar almakta, herkes kendisine manalı manalı bakmaktadır, iç organları parçalanmış ve yok olmuştur, telepatik güçleri vardır, uzaylılar kendisi ile bağlantı kurmaktadır v.b.
Gerçekle bağlantısı olmayan sesler işitilebilir. Bazen bu sesler bazı komutlar vermekte, alay etmekte veya kötü sözler söylemektedir. Yine gerçekte olmayan hayaller görülür.
Garip şekiller, korkunç yaratıklar olabilir. Hastalar bu ses ve görüntülerin gerçekte olup olmadığını ayırt edemez. Çoğu zaman bunlardan rahatsız olurlar ve korkarlar. Bunları kendi beyinlerinin bir ürünü olarak kabul etmez ve genelde dışarıdan birileri tarafından yapıldığını düşünürler. Bazen bu seslere yanıt verir, konuşmaya başlarlar veya görüntüleri takip ederler.Hastaların bu hareketleri dışarıdan gözlendiğinde kendi kendine konuşuyormuş veya sabit bir noktaya bakıyormuş gibi gelir.
Negatif belirtilerde; toplumsal çekilme, içine kapanma, ilgi ve istek azlığı,kendine bakımda azalma, konuşma ve hareketlerde azalma gibi belirtiler görülür.
Duygulanımda azalma görülür. Hastaların jest ve mimiklerinin azaldığı görülür.Olaylara uygun tepkiler veremezler. Çoğu zaman yüzlerine maske giymiş gibi tepkisiz bir görünüm sergilerler. Bazen de uygunsuz tepkiler verdikleri görülür, ağlanacak
yerde güler veya gülünecek yerde ağlayabilirler. Genelde hareketler azalmıştır.
Harekete başlama güçlüğü görülür. İleri evrelerde hareketsiz uzun süre durdukları görülebilir. Bu hareketsizliğin nedeni sıklıkla ileri derecede kararsız kalmakla ilgilidir. Bazen bu uzun süreli hareketsizliğin ardından ani beklenmeyen bir hareketlilik olabilir, hasta yaydan fırlamış ok gibi eyleme geçebilir. Hastalar
toplumsal olaylara ilgi ve isteklerini genelde kaybederler. Toplumsal çekilme, okul ve işe devam edememe, arkadaşlardan uzaklaşma, yalnız kalmayı tercih etme sık görülür. Dikkat toplama güçlüğü vardır, hastalar bir konuya odaklanamazlar.
Şizofreni hastalarında saldırganlık sık görülen belirti değildir. Ancak şizofreni belirtileri ortaya çıkmadan önce saldırgan kişiliği olanlarda hastalık ortaya çıktıktan sonra saldırganlık görülebilmektedir. Bunun dışındaki hastalar genelde içine kapanıktır. Şüpheciliği olan hastalar ilaç kullanmıyorlarsa saldırgan olabilirler. Genelde aile içinde veya arkadaş ortamında saldırgan davranışlar gösterirler. Yine alkol ve madde bağımlılığı olan şizofrenlerde saldırganlık görülebilir. Şizofrenide intihar riski normal topluma göre fazladır. Hastaların %10’unda intihar girişimi görülebilmektedir. Hangi hastanın intihar edeceğini önceden kestirmek genelde güçtür.

Cr@zyboy isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Cr@zyboy kullanıcısına teşekkür eden 10 üyemiz:
BiPeRVA (17-09-2006), fatu (29-04-2006), halilid (11-05-2009), lordburgaz (29-04-2006), Mephisto (15-09-2006), mimozal (14-07-2006), pejaSS (06-12-2009), Prf.Kal3rAsiX (24-03-2006), pointır (13-04-2006), tutku67 (17-02-2007)

Alt 24-03-2006, 03:24 PM   #2
mustafa78
Yeni Üye
 
mustafa78 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Mesajlar: 45
Teşekkürleri: 4
7 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Zuupla
nasıl yani içe kapanma bir hastalık mı?

mustafa78 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 24-03-2006, 03:35 PM   #3
Prf.Kal3rAsiX
Misafir
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Mesajlar: 19
Teşekkürleri: 25
6 mesajına 8 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bence abi ciddi bir hastalık çunku yan etkileri cok ya bazı kişilerde sinir gozukuo

Prf.Kal3rAsiX isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için Prf.Kal3rAsiX kullanıcısına teşekkür edenler:
mObİdİk (24-03-2006)

Alt 29-04-2006, 03:37 AM   #4
lordburgaz
Geçerken Uğradım
 
lordburgaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Bulunduğu yer: lüleburgaz
Yaş: 39
Mesajlar: 92
Teşekkürleri: 111
21 mesajına 29 kere teşekkür edildi.
Zuupla
depresyon teşhisi konulan bir takım sorunlar yaşamışyım.
bir takım belirtileri benzerlik gösterirken çok ayırt edici özellikleride mevcut
içine kapanma tamamıyla şizofreni sayılamaz ama psikolojik bir etken sonucu ortaca çıktığı çok açıktır.
ben tecrübe ettiğim için paylaşma gereği duydum.
içine kapanıklığın yanında ben de gerçekleşen olay daha çok bir duygu yoğunluğuydu.
her zaman duygulandığımız ama kendimizi dizginlediğimiz olaylarda bu dizginler tamamen boşalmış bir durumda en fazla tepkiyi verir durumdaydım.
şanslı yanıma gelince hastalığı çabuk fark ettim.
daha da doğrusu olayın bir psikolojik bozukluk olduğunu çabuk fark ettim.
ilk önce bir hastalık olduğunu kabullenmek gerekiyor sonrası zaten %95 senin gerikalanıda çevrende bitiyor.
etkisi tamamen bitip hiç olmamış gibi davranamassınız o artık bir kere yer etmiştir.
bir sıkıntı anı bir çevre değişikliği durumlarında hemen kapınızı çalar ama en doğru olanıda hiç unutmamak unutursak her şeye baştan başlamak gereke bilir.
yaşadım ve tecrübe ettim.
her psikolojik bozukluk zamanla şizofreniye dönüşe bilir diye düşünüyorum.
bunun için sevdiklerine dikkat edin onları ihmal etmeyin.

lordburgaz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için lordburgaz kullanıcısına teşekkür edenler:
fatu (29-04-2006)

Alt 29-04-2006, 03:40 AM   #5
HAŞAVRİ
Braveheart
 
HAŞAVRİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2005
Bulunduğu yer: 21 gram
Yaş: 36
Mesajlar: 2,383
Teşekkürleri: 746
494 mesajına 1,033 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bu dedıklerine göre cevremde doğru adam yok benim

HAŞAVRİ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 29-04-2006, 03:54 AM   #6
fatu
Banned
 
fatu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Dec 2005
Bulunduğu yer: Boynumuz yiğit boynudur; sevdadan başkasına eğilmez..!
Yaş: 35
Mesajlar: 3,923
Teşekkürleri: 4,546
1,549 mesajına 3,487 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Sanırım benimde bi psikoloğa gözükmem lazım..!

Olmayan sesler ve görüntüler harici hemen hemen bütün belirtileri var bende..!

fatu isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 29-04-2006, 11:39 PM   #7
lordburgaz
Geçerken Uğradım
 
lordburgaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Bulunduğu yer: lüleburgaz
Yaş: 39
Mesajlar: 92
Teşekkürleri: 111
21 mesajına 29 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bu belirtiler her insanda vardır
sorun kontrolun dışına çıkmasıdır.
örnek ile açıklayayım
her zaman gördüğümüz yeşilçam filmlerindeki sahnelere çoğu zaman gülüp geçeriz değilmi?( ben öyleydim şimdide öyleyim)
bunları seyrederken davranışlarım aynı gibi gözüksede gözlerimdeki yaşı tutamıyordum ve buna anlam veremiyordum.
bunlar depresyon gelme anındaki belirtilerdi geldikten sonra ise anlam vermeye çalışmak dahi aklımdan geçmedi

lordburgaz isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 27-09-2006, 01:38 AM   #8
oSLeem
Misafir
 
oSLeem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2006
Mesajlar: 17
Teşekkürleri: 6
4 mesajına 4 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bilgiler icin tskrler

oSLeem isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 27-09-2006, 01:49 AM   #9
berkelson
Meraklı
 
berkelson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2005
Mesajlar: 328
Teşekkürleri: 446
86 mesajına 141 kere teşekkür edildi.
Zuupla
anksiyete yaşıyorum ve bu hastalığa aşığım hayatıdma başıma gelebilecek en güzle şey 3 aydır bir odadayım ve içime kapanma olayını aştım :D gerçekten etrafınızdaki iyi ve kötü insanlrla görüşmemek süper o iyi bu kötü hiç bi tereddüt yok beni bu hale getirenlere special thx ...

berkelson isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 21-10-2006, 07:13 AM   #10
güz_güzeli
Üye
 
güz_güzeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Bulunduğu yer: LoRd'umun kalbindeyim.. Ohh pekte rahatmış burası yaw:))
Yaş: 26
Mesajlar: 193
Teşekkürleri: 141
40 mesajına 62 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
berkelson Nickli Üyeden Alıntı
anksiyete yaşıyorum ve bu hastalığa aşığım hayatıdma başıma gelebilecek en güzle şey 3 aydır bir odadayım ve içime kapanma olayını aştım :D gerçekten etrafınızdaki iyi ve kötü insanlrla görüşmemek süper o iyi bu kötü hiç bi tereddüt yok beni bu hale getirenlere special thx ...
bence fazla içine kapanamamışsın aksine netle dünyaya açılmışsın

güz_güzeli isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
ice, kapanma, sizofreni


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 01:36 PM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!