HHportal Reklam Vermek İçin: admin@hhportal.com

Etiketlenen üyelerin listesi

+ Yeni Konu aç
10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Madde ve Özellikleri

 1. #1
  Yeni Üye umut1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  18.05.2006
  Mesajlar
  29
  Konular
  21

  Exclamation Madde ve Özellikleri

  Madde ve Özellikleri


  --------------------------------------------------------------------------------

  Etrafımızda çok değişik maddeler vardır.Bu maddelerin aynı yada farklı olduklarını nasıl ayırt edebilirsiniz.Bu maddelerin sadece kütlelerini yada hacimlerini ölçmemiz bunları farklılandırmak için yeterli mi?

  Bir maddenin farklı olduğunu hacim ve kütlelerini ölçmekle tamamen farklı olduğunu söyleyemeyiz. Bunun yanında karşılaştırılan maddelerin erime noktası, kaynama noktası gibi özelliklerine de bakmamız gerekmektedir. Sadece kütle ve hacimleri ölçmekle yoğunluk hesabı yaparak kısmen de olsa maddenin aynı ya da farklı olduğunu söylemek de mümkündür.
  Suyun kaynama noktası 100 oC dir. Su kaç oC de buharlaşır? Buharlaşma olayını açıklayarak, kaynama noktası ile karşılaştırmasını yapınız.

  Suyun kaynama noktası 100 oC olması demek suyun bu noktanın altında buharlaşmayacağını göstermez. Su her zaman donma noktasının üzerinde buharlaşır. Suyun Kaynama noktası dış basınca karşı yapılan bir işlemdir. Su dış basınç ile aynı düzeye geldiğinde kaynamaya başlar. Su donma noktasının dışında dışarıdan aldığı ısıyı değerlendirerek kaynama noktasına bakmaksızın buharlaşma işlemini gerçekleştirir.

  Göller ve nehirler kışın donarlar, ama içlerindeki hayat devam eder. Bu nasıl gerçekleşir?

  Buzun yoğunluğu suyunkinden azdır ve bu nedenle buz su üzerinde yüzer. Isı iletimi konusunda kötü bir iletken olan buz, suyu aşağıda yalıtır ve bu suyun sıcaklığının donma noktasının altında kalmasını sağlar. Aslında böyle olması işimize gelir, çünkü en üstten en alta kadar bütün su kütlesi donacak olsa, su içindeki hayat tamamen yok olurdu. Üstelik sıcaklık 0 o C’ın biraz üstüne çıktığında, buz tabakasının üst kısımları erimeye başlamaz. Bunun nedeni buzun bazen erime noktasının üzerindeyken bile yarı kararlı katı halde kalabilmesidir. Bu durum buzun saflık derecesiyle ilgilidir.

  Madde Ve Özellikleri

  Boşlukta yer kaplayan,kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde diyoruz.Etrafınızda gördüğünüz hava ,su, canlılar,bitkiler....hepsi birer maddedir.Maddenin özelliklerinden bahsederken,maddeyi ortak ve ayırt edici özelliklerine göre iki başlık altında toplayabiliriz.

  Maddenin ortak özellikleri

  Maddenin ayırt edici özellikleri

  Tüm maddelerin ortak iki özelliği, kütle ve hacimdir.
  Kütle:Kütle bir cisimde ki madde miktarıdır. (Kütle ile ağırlık aynı anlama gelmez)Bir cisme etkiyen yer çekimi kuvveti onun ağırlığıdır. Dünya'da ve Ay'da yer çekimi farklı olduğundan burada ölçülen ağırlıklarda farklıdır.Ama madde miktarı(kütlesi) her yerde aynı olduğundan değişmez.

  Hacim:Maddenin boşlukta kapladığı yerdir.Her maddenin bir hacmi vardır.
  Bir maddenin diğer maddelerden farklılık gösteren özellikleri,onun ayırt edici özelliğidir. Maddenin şekline, miktarına, tadına, kokusuna vb. bağlı olmayan,madde üzerinde doğrudan doğruya görünmeyen farkları ortaya koyan özelliklere ayırt edici özellikleri diyoruz Öz kütle, esneklik,erime ve kaynama noktası,öz ısı, genleşme ve çözünürlük sıkça karşılaştığımız belli başlı ayırt edici özelliklerdir.

  Element : Yapısında tek cins atom ihtiva eden saf maddelerdir. Örneğin, Fe, C, N, O...

  Metaller ve genel Özellikleri

  1. Isı ve elektriği iyi iletirler.
  2. Hg hariç hepsi oda sıcaklığında katıdır.
  3. Asit çözeltileriyle çoğu H2 gazı açığa çıkarırlar.
  4. Kendi aralarında bileşik yapamazlar, fiziksel bir karışım olan alaşımları oluştururlar. Örneğin prinç (Cu-Zn), tunç (Cu-Sn) , çelik (Fe-C-Cr...), 18 ayar altın (%75 altın-%25 Cu)
  5. Elektron almazlar.
  6. Yüzeyleri parlaktır.
  7. Dövülebilir,tel ve levha haline getirilebilirler.

  Ametaller ve genel Özellikleri

  1. Isı ve elektriği iletmezler.
  2. Oda sıcaklığında çoğu gaz halindedir.
  3. Kendi aralarında ve metallerle bileşik yapabilirler.
  4. Elektron alış-verişi yapabilirler.
  5. Sulu asitlere çoğu etki etmez.
  6. Yüzeyleri mattır.
  7. Kırılgandırlar.

  Bileşik : Yapısında en az iki cins atom ihtiva eden saf maddelerdir. Örneğin, H2O, C6H12O6, NH3...

  Çözelti: Birbiri içerisinde homojen dağılmasıyla oluşan karışımlara çözelti denir. Hava, lehim,gazoz,deniz suyu....gibi.

  Süspansiyon : Bir katının bir sıvı içerisinde ya da havada (sis içinde) çözünmeden dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlardır. Ayran,kahve,tebeşir tozu+su....

  Emülsiyon : Bir sıvının başka bir sıvı içerisinde çözünmeden dağılmasıyla oluşan heterojen karışımlardır.
  Örnek: Zeytinyağlı su, benzinli su...

  Karışımlarla Bileşikler Arasındaki Farklar ve Ortak Yanları

  1. Karışımı oluşturan maddeler karışım içerisinde kendi özelliğini koruduğu halde bileşiği oluşturan elementler fiziksel ve kimyasal tüm özelliklerini kaybederler.
  2. Karışımı oluşturan maddeler her oranda karıştığı halde, bileşiği oluşturan elementlerin kütleleri arasında her zaman basit bir oran vardır.
  3. Karışımlar fiziksel yollarla oluşur ve fiziksel yöntemler bileşenlerine ayrılır. Bileşikler ise kimyasal yolla oluşur ve kimyasal yöntemlerle ayrışırılar.
  4. Karışımların formülü olmadığı halde, her bileşiğin mutlaka bir kimyasal formülü vardır.
  5. Karışımların belirli fiziksel özelliği (öz kütle, kaynama noktası, erime noktası...) olmadığı halde bileşikler bu özelliklere sahip saf maddelerdir.
  6. Karışımlar ve bileşikler oluşurken toplam kütle korunur. Bu durum her ikisi içinde ortaktır.
  7. Karışımlar ve bileşikler en az iki cins atom ihtiva ederler.

  Ayırt edici Özellikler

  1.Öz Kütle : Bir maddenin birim hacminin kütlesine denir. Katı-sıvı-gazlar için ayırt edicidir.
  m=d.v
  Öz kütleyi sadece sıcaklık ve basınç değiştirebilir. Sıcaklık arttıkça maddenin hacmi artar fakat kütle değişmez. Hacim artınca öz kütle azalır.

  2. Kaynama Sıcaklığı : Saf bir sıvının buhar basıncının atmosfer basıncına eşit olduğu sıcaklığa kaynama sıcaklığı denir. Sıvılar ve gazlar için ayırt edici bir özelliktir, çünkü kaynama sıcaklığı yoğunlaşma sıcaklığına eşittir.

  Kaynama Sıcaklığına Etki Eden Faktörler :

  a) Açık Hava Basıncı : Kaynama sıcaklığı atmosfer basıncıyla doğru orantılı olarak artar ya da azalır. Yükseklere çıkıldıkça dış basınç düştüğünden sıvıların kaynama sıcaklıkları da düşer.
  b) Sıvının Cinsi : Kaynama sıcaklığı her sıvı için farklıdır. Örneğin saf su 100 0C de , C2H5OH 78 0C de kaynar.
  c) Sıvının Saflığı: Saf sıvılar sabit basınç altında her zaman sabit bir sıcaklıkta kaynarlar. Fakat sıvıya, sıvıda çözünebilen bir katı eklendiği zaman kaynama sıcaklığı yükseldiği gibi, donma sıcaklığı da düşer. Saf su 1 atm basınçta 100 0C de kaynadığı halde tuzlu su 100 0C nin üzerindeki bir sıcaklıkta kaynar ve kaynarken sıcaklık sabit kalmaz.
  Kaynama noktası buhar basıncıyla ters orantılı olup buhar basıncı yüksek olan sıvıların kaynama noktaları düşüktür. Alkolün kaynama noktası saf sudan düşük olup buharının yaptığı basınç saf sudan fazladır.
  Sıvının miktarı yada ısıtıcı kaynağın gücü kaynama sıcaklığını değiştirmez sadece sıvının kaynamaya başlaması için gerekli olan süreyi değiştirebilir.
  Buhar basıncı madde miktarına bağlı değildir. Sadece sıvının cinsine ve sıcaklığına bağlıdır.

  3.Donma Sıcaklığı: Bir sıvının sıvı halden katı hale geçtiği andaki sıcaklığa donma sıcaklığı denir. Bir maddenin donma sıcaklığı erime sıcaklığına eşittir. Katı ve sıvılar için ayırt edicidir. Bir madenin erime sıcaklığı donma sıcaklığına eşittir. Katı ve sıvılar için ayırt edicidir.


  4.Esneklik : Katılar için ayırt edici bir özelliktir. Çünkü sadece katılar esneyebilir.


  5.Genleşme : Katı ve sıvılar için ortak ayırt edici bir özelliktir. Gazlar için geçerli değildir. Çünkü gazların hepsi hacimlerinin 1/273’ü oranında genleşir ve her bir gaz için spesifik bir genleşme kat sayısı yoktur.

  6.Çözünürlük : Genelde 100 gram suda çözünebilen madde miktarı olarak verilir. Katı-sıvı-gazlar için ortak ayırt edici bir özelliktir.

  Karışımları Ayırma Yöntemleri :
  Karışımları ayırmak, maddelerin bazı fiziksel özelliklerinin farklı olmasından faydalanılarak yapılır. Örneğin, kaynama noktası farkı, öz kütle farkı, erime noktası farkı, çözünürlük farkı...

  1- Damıtma: Bir sıvının buharlaştırılması ve oluşan buharın bir soğutucuda yoğunlaştırılması işlemidir. Deniz suyundan saf su elde etmek damıtmaya bir örnektir.
  2-Ayrımsal Damıtma : Birden fazla sıvı karışımının buharlaştırılması ve oluşan buharların yoğunlaştırılması işlemidir. Sıvılar kaynama noktası farkından faydalanılarak ayrılır. Kaynama noktaları arasındaki fark ne kadar büyükse ayırma işlemi o kadar kolaydır.
  3- Ayırma Hunisiyle Ayırma: Bir biri içerisinde çözünmeyen sıvı-sıvı karışımlarını ayırmada kullanılır. Öz kütle farkından faydalanılarak ayırma işlemi gerçekleşir. Örneğin zeytinyağı-su karışımı.
  4-Ayrımsal Kristallendirme : Katı-katı karışımlarının çözünürlüklerinin farklı olmasından faydalanılarak yapılabilen bir ayırma yöntemidir. Çözünürlüğü az olan önce kristalleşerek ayrılır.
  5- Mıknatıs ile Ayırma : Mıknatıs, ferromagnetik dediğimiz demir (Fe), kobalt (Co) ve nikeli (Ni ) çeker. Eğer bu metallerden karışımda mevcutsa mıknatıs yardımıyla bu metalleri ayırmak mümkündür.

  Hal Değişimi : Bir maddenin katı halden sıvı hale , sıvı halden gaz haline geçmesi yada bu olayların tersidir.
  -Erime Kaynama
  -Donma Yoğunlaşma
  -Süblimleşme

  Süblimleşme : Bir maddenin dışarıdan ısı alarak erimeden katı halden gaz haline geçmesi olayı olup fiziksel bir olaydır.. Örneğin kuru buz dediğimiz CO2 (k) , naftalin, kamfor süblimleşebilen maddelerdir.

 2. #2
  Onursal Üye Cansiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  06.01.2006
  Yer
  Ebenin sapından oldu mu şimcik..!
  Yaş
  25
  Mesajlar
  1.992
  Konular
  69
  Bunu kimya bölümüne niye açmadın ki!!

 3. #3
  Misafir
  Üyelik tarihi
  10.11.2006
  Mesajlar
  12
  Konular
  4

  Unhappy Madde ve Özellikleri

  arkadaşlar bana madde ve özellikleri ile ilgili bir yazı yazarsanız buraya sevinirim...

  tşk..

  :hhsigara :hhsigara


 4. #4
  Misafir
  Üyelik tarihi
  10.11.2006
  Mesajlar
  12
  Konular
  4
  yazan yok mu...

 5. #5
  Eski Üye tdalkaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  05.11.2005
  Yer
  İstanbul
  Mesajlar
  755
  Konular
  94
  MADDE ve ÖZELLİKLERİ


  MADDENİN TANIMI

  Boşlukta yer kaplayan, kütlesi ve hacmi olan her varlığa madde denir. Etrafımızda gördüğümüz hava, su, canlılar, bitkiler, oturduğumuz sıralardan, yediğimiz yiyeceklere, dev yıldızlardan, gezegenlere, kullandığımız basit aletlerden bilgisayarlara, tek hücreli canlılardan karmaşık yapılı canlılara, gözümüzle görebildiğimiz bütün nesnelerden, göremediğimiz atmosferdeki gazlara kadar her şey maddedir.  MADDENIN ÖZELLİKLERİ

  Fiziksel Özellikler:
  Maddenin bir başka maddeye dönüşmeksizin gözlenebilen ve ölçülebilen dış görünüşü ile ilgili özellikleridir.
   Maddenin rengi, kokusu, tadı, çözünürlüğü, sertliği, hacmi, ısı ve elektrik iletkenliği, katı, sıvı, gaz hâlleri, erime noktası, kaynama noktası fiziksel özelliklerdir.

  Kimyasal Özellikler:
  Maddenin reaksiyon verebilme veya başka maddeler ile birleşerek yeni madde oluşturabilme kapasitesidir.
   Bir maddenin başka madde ile etkileşmesi veya etkileşmemesi, onun kimyasal yapısı ile ilgili özelliklerdendir.
  Yanıcı olup olmaması, asidik ya da bazik olması, suyla reaksiyona girip girmemesi kimyasal özelliklere örnek verilebilir.

  Radyoaktif Özellikler:
  Bazı maddeler kendiliğinden ışın yayar.
   Bu özelliği yapısında bulunduran elementlere radyoaktif elementler denir.
  Uranyum, radyum, toryum gibi elementler radyoaktiftir.

  MADDENİN YAPISINDAKİ DEĞİŞMELER

  Fiziksel Değişmeler (Fiziksel Olay):
   Maddenin dış görünüşü ile ilgili olan değişikliklerdir.
  Suyun buharlaşması, buzun erimesi, şekerin suda çözünmesi, mermerin toz haline getirilmesi, camın
  kırılması, yumurtanın kırılması, yağmurun yağması gibi.
   Bu olaylarda maddenin molekül yapısı korunmaktadır

  Kaynama Kağıdın Tuzun Çözünmesi Yağmurun Yumurtanın Erime Camın
  Burusturulması Yağması Kırılması Kırılması
  Kimyasal Değişme (Kimyasal Olay)
   Maddenin molekül yapısında meydana gelen değişmelerdir.
  Hidrojen ile oksijen gazının reaksiyonundan su oluşması, kağıdın yanması, yumurtanın pişirilmesi, dinamitin patlaması, amonyum dikromatın yanması, demirin paslanması, asit ve bazın reaksiyonundan tuz oluşması gibi.  Yumurtanın Dinamitin Mumun Yanması Kibritin Yanması Demirin Paslanması
  Pişirilmesi Patlaması

  Su molekülünün oluşumunun modellerle gösterilişi

  Radyoaktif Değişme (Radyoaktif Olay):
   Atomun çekirdek yapısındaki değişikliklerdir.
   Çekirdek reaksiyonlarında atom çekirdeği bir başka atom çekirdeğine veya izotopuna dönüşebilir.
  -Büyük atom çekirdeği parçalanarak daha küçük atom çekirdekleri oluşturur
  Uranyum elementinin kripton ve ksenon elementlerine parçalanması gibi.
  -Küçük atom çekirdekleri birleşerek daha büyük atom çekirdekleri meydana getirir.
  Hidrojen izotoplarının birleşerek He oluşturması gibi  MADDENİN HALLERİ

  Maddenin katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hâli vardır. Genel olarak madde ya katı ya sıvı ya da gaz hâlinde bulunur. İstenildiğinde ortam şartları elverişli hâle getirilerek bir hâlden diğerine dönüştürülebilir
  -Bir madde farklı sıcaklık ve basınç şartlarında üç hâlde de bulunabilir. Örneğin, saf su, H2O ile formüle edilir. Katı hâlde buz, sıvı hâlde su ve gaz hâlinde su buharı şeklinde bulunur.

  Maddenin Katı Hâli:
   Belirli bir şekle ve hacme sahiptir.
   Katı maddeyi oluşturan atom ve moleküller birbirine çok yakındır. Aralarındaki boşluklar çok azdır.
  Atom ve moleküller arasında bir düzenlilik vardır.
  Maddenin Sıvı Hâli:
   Belirli bir şekle sahip değildir.
   Sıvılar akışkan olduklarından bulundukları kabın şeklini alır.
   Sıvı hâlde atom veya moleküller katılardan daha düzensiz olup tanecikler arası boşluklar katılardan daha fazladır.
  Maddenin Gaz Hâli:
  Atom veya molekülleri arasında boşlukların çok olduğu durumdur.
   Gaz tanecikleri düzensiz olarak hareket ederler. Bu hareketleri sırasında gaz molekülleri birbiri ile homojen olarak karışabilirler.
   Bunların yayılmaları hissedilebilir veya gözle takip edilebilir.
  Bir odaya damlatılan bir kolonyanın kokusu kısa sürede hissedilirken, bir sigara dumanının yayılması da gözle takip edilebilir.
   Gazların belirli bir şekil ve hacimleri yoktur. Konuldukları kabı dolduracak şekilde genleşerek kabın şeklini ve hacmini alırlar.


  Hal Değişimi : Bir maddenin katı halden sıvı hale , sıvı halden gaz haline geçmesi yada bu olayların tersidir.
  -Erime Kaynama
  -Donma Yoğunlaşma
  -Süblimleşme
  Süblimleşme : Bir maddenin dışarıdan ısı alarak erimeden katı halden gaz haline geçmesi olayı olup fiziksel bir olaydır. Örneğin kuru buz dediğimiz CO2 (k) , naftalin, kamfor süblimleşebilen maddelerdir.


  Maddenin özelliklerinden bahsederken, maddeyi ortak ve ayırt edici özelliklerine göre iki başlık altında toplayabiliriz.

  Maddenin Ortak Özellikleri
  Maddenin Ayırt Edici Özellikleri

  Tüm maddelerin ortak iki özelliği, kütle ve hacimdir.

  Kütle: Kütle bir cisimde ki madde miktarıdır. (Kütle ile ağırlık aynı anlama gelmez) Bir cisme etkiyen yer çekimi kuvveti onun ağırlığıdır. Dünya'da ve Ay'da yer çekimi farklı olduğundan burada ölçülen ağırlıklarda farklıdır. Ama madde miktarı(kütlesi) her yerde aynı olduğundan değişmez.
  Hacim: Maddenin boşlukta kapladığı yerdir. Her maddenin bir hacmi vardır.
  Ayrıca;
  Eylemsizlik: Maddenin durumunu koruma isteğidir
  Tanecikli Yapı: Molekuler yada atomal yapı
  Bir maddenin diğer maddelerden farklılık gösteren özellikleri,onun ayırt edici özelliğidir. Maddenin şekline, miktarına, tadına, kokusuna [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]

  MADDENİN ORTAK VE AYIRT EDİCİ ÖZELLİKLERİ

  Maddenin ortak özellikleri

  Maddenin kütle, hacim ve eylemsizlik olmak üzere üç tane ortak özelliği vardır.
  Maddenin uzayda kapladığı yer, hacim olarak ifade edilir.
  Kütle, madde miktarının bir ölçüsüdür, terazi ile ölçülür. Ağırlık, bir cismin üzerine yerkürenin uyguladığı çekim kuvvetidir.

  Maddenin ayırt edici özellikleri
  İki maddenin aynı ya da farklı maddeden mi yapıldığını anlamak için birtakım özellikleri araştırmak gerekir. Bunlar maddenin ayırt edici özellikleridir.
  Maddenin ayırt edici özellikleri şekle, biçime ve miktara bağlı olmayıp, maddenin cinsine bağlıdır.

  1) Öz kütle (yoğunluk)
  2) Erime noktası ve kaynama noktası
  3) Çözünürlük
  4) Sıcaklıkla genleşme
  5) Esneklik
  6) İletkenlik


  ÖZ KÜTLE (YOĞUNLUK)

  Maddelerin 1 cm3’ünün gram cinsinden kütlesine öz kütle denir. Öz kütle (d) ile gösterilir.
  Kütle (m) ve hacim (V) arasında d=m/v bağıntısı vardır. Öz kütlenin birimi g/cm3 dür.
  Saf maddelerin (element ve bileşik) öz kütleleri sabittir. Karışımların öz kütleleri ise sabit değildir.
  Bir maddenin öz kütlesinden söz ederken sabit bir sıcaklıktaki öz kütlesinden söz edilmelidir. Sıcaklık değiştiğinde maddenin hacmi değişeceğinden öz kütlesi de değişir. Özellikle gazlardaki değişiklik daha belirgindir.
  Öz kütle, maddenin karakteristik özelliği olmasına rağmen yalnız öz kütlesi bilinen bir maddenin hangi madde olduğu anlaşılamayabilir. Bir maddenin hangi madde olduğunun anlaşılabilmesi için birden fazla ayırt edici özelliğinin incelenmesi gerekir.
  Aşağıdaki tabloda bazı maddelerin g/cm3 cinsinden öz kütleleri verilmiştir.
  Madde Öz kütle Madde Öz kütle
  Altın 19,30 Zeytin yağı 0,910
  Kurşun 11,30 Benzin 0,879
  Bakır 8,92 Etilalkol 0,780
  Demir 7,86 Oksijen 1,43.10–3
  Alüminyum 2,70 Hava
  1,29.10–3
  Kloroform 1,49 Azot 1,25.10–3
  Su (+4°C) 1,00 Helyum 1,78.10–4
  Yalnız öz kütlesi bilinen bir maddenin hangi madde olduğu anlaşılabilir mi?
  Nikelin öz kütlesi 8,9 g/cm3’tür. Acaba öz kütlesi 8,9 g/cm3 olan bir madde nikel midir? Yoksa başka bir madde olabilir mi?
  Demirin öz kütlesi 7,86 g/cm3 ve gümüşün öz kütlesi 10,5 g/cm3’tür.

  Belli bir oran da demir ve gümüşten karıştırarak öz kütlesi 8,9 g/cm3 olan alaşım hazırlanabilir. Bu durumda öz kütleleri 8,9 g/cm3 olan madde nikel de olabilir, demir – gümüş alaşımı da olabilir. (Birden fazla madde aynı öz kütleye sahip olabilir.) Demek ki, öz kütle yalnız başına tam anlamıyla ayırt edici olma özelliği göstermeyebiliyor.
  Çoğu zaman maddenin diğer ayırt edici özellikleri de yalnız başına maddeleri tanımaya yetmeyebilir.
  Buna göre, bir maddenin hangi madde olduğunun anlaşılabilmesi için birden fazla özelliğinin incelenmesi gerekir.

  ERİME VE KAYNAMA NOKTASI

  Erime noktası
  Katı maddelerin ısıtıldığında sıvı hâle geçtiği sıcaklıktır.
  Kaynama noktası
  Isıtılan bir sıvının gaz fazına geçtiği sıcaklıktır. Kaynama sırasında sıvının buhar basıncı açık hava basıncına eşittir.
  Saf bir maddenin erime noktası ve donma noktası aynı sıcaklıktır.

  1 atmosfer basınç altında -20°C sıcaklığa sahip bir buz parçasının ısıtılması olayının grafiği aşağıdadır.


  Grafiğin II. ve IV. bölgelerinde hâl değişimi sırasında sıcaklıkta değişiklik yoktur.
  I. III. ve V. bölgelerde sıcaklık artmaktadır. I. bölgede verilen ısı buzun ısınmasında, II. bölgede verilen ısı buzun erimesinde, III. bölgede verilen ısı suyun ısınmasında, IV. bölgede verilen ısı suyun buharlaşmasında, V. bölgede verilen ısı su buharının ısınmasında kullanılmaktadır.

  Su–alkol karışımının ısıtılması
  Karışım ısıtıldığında kaynama noktası düşük olan alkol önce buharlaşırken, kaynama noktası alkolden yüksek olan su daha sonra hâl değiştirir.

  Tuzlu suyun ısıtılması
  Çözeltilerin kaynama noktası saf maddenin (çözücünün) kaynama noktasından daha büyüktür.
  Saf su 100°C’de kaynar. Tuzlu su 100°C’ nin üzerinde bir sıcaklıkta kaynar.  Saf maddelerde kaynama sırasında sıcaklık sabit kalırken tuzlu suyun kaynaması sırasında sıcaklık devamlı artar. Bu sıcaklık artışı çözelti doygun hâle gelinceye kadar devam eder.
  Maddenin erime ve kaynama noktasına ortamın basıncı ve maddenin safsızlığı etki eder

  ÇÖZÜNÜRLÜK
  Doymuş çözeltideki 100 gram suda çözünmüş olan madde miktarı, o maddenin o sıcaklıktaki çözünürlüğüdür.
  Çözünürlük, çözücünün cinsine, çözünenin cinsine, sıcaklık, basınç ve ortak iyonun varlığına bağlıdır.
  Sıcaklığın değiştirilmesi maddelerin çözünürlüğünü değiştirir. Genellikle sıcaklığın artırılması ile katılarda çözünürlük artarken gazlarda azalır

  SICAKLIKLA GENLEŞME
  Genleşme, ısıtılan cisimlerin, boyunda, yüzeyinde veya hacmindeki değişmedir.
  Yandaki resimde sıcak su içerisindeki hava genleştiğinden balon şişerken, soğuk sudaki balonda değişiklik olmamaktadır.

  Genleşme katı ve sıvılar için ayırt edici bir özelliktir. Her katı ve sıvının farklı bir genleşme katsayısı vardır.
  Aynı şartlarda eşit hacimdeki iki gaz örneği özdeş ısıtıcılarda aynı sürede ısıtıldıklarında hacimleri eşit miktarda artar. Bütün gazların genleşme katsayısı aynıdır.

  ESNEKLİK
  Esneklik yalnız katılar için ayırt edici bir özelliktir.
  Sıvı ve gaz maddelerin esneme özellikleri yoktur.

  İLETKENLİK
  Üzerinden geçen elektrik akımına karşı maddelerin gösterdiği kolaylık iletkenliktir.
  Bir madde elektrik akımına karşı ne kadar az direnç gösterirse o kadar iyi iletkendir.
  Maddelerdeki elektrik akımı iletkenliği elektronların hareketi ve iyonların hareketi ile ilgilidir.
  Elementlerden metaller elektrik akımını iletir, ametaller iletmez.
  Çözeltilerde elektrik akımı iletkenliği
  Işık yananlar iletir Saf su NaCl çözeltisi HCl çözeltisi Şekerli su

  İyonik bağlı katı kristaller elektrik akımını iletmezler. Bunlar sıvı hâlde ve sulu çözelti hâlinde elektrik akımını iletirler
  Konu tdalkaya tarafından (19.01.2007 Saat 06:56 ) değiştirilmiştir. Sebep: Hackhell Otomatik Flood Önleyici

 6. #6
  Misafir
  Üyelik tarihi
  09.04.2007
  Mesajlar
  1
  Konular
  0
  sen ne diyon laaa

 7. #7
  Geçerken Uğradım vitaminn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  26.11.2005
  Mesajlar
  67
  Konular
  5
  senin için o kadar emek harcamıs bi tekker bile etmemişsin.. hayret bişeysiniz ha...

 8. #8
  Misafir
  Üyelik tarihi
  20.11.2005
  Mesajlar
  10
  Konular
  2
  walla bunu da bulamıyosan internetten ne diim yani

 9. #9
  Bağımlı nightfire_32 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  01.02.2006
  Mesajlar
  523
  Konular
  24
  Alıntı vitaminn Nickli Üyeden Alıntı
  senin için o kadar emek harcamıs bi tekker bile etmemişsin.. hayret bişeysiniz ha...

  katılıyorum.....

 10. #10
  Misafir
  Üyelik tarihi
  05.09.2006
  Mesajlar
  14
  Konular
  0
  arkadaş öğrenci milleti harbi tembel olmuş yav hergün ben bu analizleri elim ediyom adam verilen ödevi nette bize yaptirmaya calisiyor ilginc.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
Yukarı Çık
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1