HHPortal 1,413,332 Üye | 616,414 Konu | 5,103,924 Mesaj | 836 Online
Go Back   HHPortal > Egitim Ögretim & Kişisel Gelişim & İş Dünyası > Ders & Ödev & Tez > İngilizce

ingilizce öğrenme yöntemleri

 Ders & Ödev & Tez Katagorisinde ve  İngilizce Forumunda Bulunan  ingilizce öğrenme yöntemleri Konusunu Görüntülemektesiniz.=>GEREKENLER - İyi bir grammar kitabı (Temel ders kitabı) - Çok çok iyi bir sözlük (eğer küçük sarı bir sözlüğünüz ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 20-05-2006, 11:50 AM   #1
mustafaz6
Eski Üye
 
mustafaz6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Bulunduğu yer: çarşı
Yaş: 33
Mesajlar: 1,029
Teşekkürleri: 468
157 mesajına 349 kere teşekkür edildi.
mustafaz6 - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
ingilizce öğrenme yöntemleri ingilizce öğrenme yöntemleri

takipci satin al

GEREKENLER

- İyi bir grammar kitabı (Temel ders kitabı)
- Çok çok iyi bir sözlük (eğer küçük sarı bir sözlüğünüz varsa atın gitsin)
Biraz grammar öğrendikten sonra English-English kullanılması önerilir
- Cümle kitabı (Değişik cümlelerle dolu konuşma kitabı)
- Güncel ve kendi ilgi alanınıza uygun dergiler ve gazeteler(Abone
olabilirsen daha iyi)
- Okuma kitabı (Yine ilgi alanına uygun kitaplar(hikaye vs. türlerde)) (Zor
kitaplardan başlarsanız daha iyi)
- Walkman veya CD-Player
- Kurs kasetleri/CD'leri (bunları piyasalardan bulabilirsiniz) (şive için)

Alabileceğiniz kurs kaseti çeşitleri
1. Yabacı dildeki cümlenin ardından bir defa kendi dilinde tercümesi gelen kasetler(Düz tek kayıt kasetler)
2. Tek kayıt kasetlerine benzeyen fakat yabancı kelimenin bir defa yerine iki defa tekrarlanır.
3. Pimslevl yöntemi: Bu programlı kaseti öğrendiğin kelimeleri sorularla yada farklı yollarla yerine oturmasını sağlar.
4. Kültürel kasetler: Ana yemeğin yanında bu kasetler bir tür çeşni gibidir.
Şiirler, hikayeler, şarkılar felan.
- Boş kasetler: Kendi sesinizle cümle kurmak ve bunu tekrar dinlemek için kullanılır. Bu kendinizi geliştirmeniz açısından çok yararlıdır.
- Kelime kartları: Kelimelerin yabancı ve kendi dilindeki anlamı vardır. Kelime ezberlemenin en iyi yöntemlerindendir. Diğer bir yöntem ise sesli ve görsel toollardır. Türkçe kelimeyi kartın üst kısmına yaz. Kağıdın arka alt kısmına da yabancı
kelimeyi yaz. Şekle zamana şahsa yere göre manası değişen kelimelerin diğer anlamlarını da yaz. Bununla birlikte ne tür bir kelime olduğunu yaz (adverb,verb vs..) Bunun la birlikte kağıdı fazla karışık halde doldurmamaya çalışın.
- Boş bilgi kartları: Genel olarak iki amaç ile kullanılır. Daha fazla amaç içinde kullanılır. Sıkıştığın yerde daha sonra öğrenmek için soru niteliğinde yazmak için ve bulduğumuz gördüğümüz kelimeleri, cümleleri veya kalıplaşmış idiom'ları
yazmak için kullanılır.
- Renkli işaretleme kalemi: Bilmediğimiz kelime yada cümlelerin üstünü renklendirmek, çizmek için kullanılır.


ÖĞRENMEYE BAŞLANGIÇ

İlk önce grammar kitabının ilk 5 ana konusunu iyi bir şekildeöğren ve sonra gazete ve dergilere geç. Anlamadığınız kelimeleri yazın.(boş bilgi kartlarına) Yada grammar sorununuz varsa aynı şekilde yazın. Daha sonra bunları çözmeye çalışın. Eğer grammar'da sıkışırsan grammar'in temeline veya bazen grammar'ı kullanma. Cümleyi, kelimelere bakarak anlamaya çalış. Cümleyi çöz. Kelimeler ipucudur cümleyi çözmek için. Eğer cümleyi çözemiyorsan komple bir kağıda yaz ve sonra bu cümle içinde geçen grammar olaylarına ve kelime anlamlarına bir yardımcı(öğretmen yada bir kitap olabilir) ile beraber bak. Grammar kitabındaki ilk beş konuyu öğrendiğinizden dolayı graamar sorun olabilir. Ama bu konuyu bir kenara bırak bunu düşünme. Grammar'ı nasıl olsa zaman içinde öğreneceksin. Eğlenmeye bak İngilizce ile. Bu yazdığın kelimler(bilgi kartları) hem grammar konusunda bir fikir sahibi yapacak hem de kelime ezberlemene yardımcı olacak. Gazete ve dergi gerçek dünya olduğu için kelime ezberlemesi daha kolay olur. Belki grammar kitabında bunu çoğu zaman görürsün ama kavraman zor olur. Ancak gazete ve dergide daha kolay öğrenirsin. Eğer gazete veya dergideki konu ilginizi çekmiyorsa yinede ilerleyin. Unutma bir kelime sizin her şeyiniz olabilir. Tüm bunların sonucunda elinizde bir sürü bilgi kartı olacaktır. Günden güne düzenli bir şekilde birkaçını yanında taşı. Bunlara devam ederken cümle kitabınızı açın ve özellikle transkripsiyon(telaffuz ve okunuş) kurallarını çok iyi öğrenin. İngilizce'ye alışkanlık kazanmaya başladığınızda buna ihtiyaç duymayacaksınız. Fakat başlangıçta buna çalışın ve bilin ki standart bir transkripsiyon sistemi
yok. Bunun için uluslar arası fonetik alfabe kullanılabilir. Bu aşamada genel manada "nasılsın iyi misin adın ne" gibi kalıpları öğrenin. Bunların teşvik edici bir özelliği vardır ve basittirler.
Eğer bir yabancı ile konuşuyor ve bir şey anlamıyorsan hecelemesini veya tekrarlamasını veyahut da yazmasını isteyin. Eğer bir süreden sonra akıcı birkaç cümle kurmayı başarırsanız grammar kitabını ve dergi/gazeteyi unutmayın sakına. Çalışmaya son sürat devam edin.
Sahneye kasetleri çıkarın. Bunları öğrenmeye çalıştığınız İngilizcenin cümlelerinin doğru bir aksanla öğretilmesine yardımcı olur. Her çeşit konudaki kasetlerden alabilirsiniz. Ama aynı anda beraberinde kitabı da olan kasetleri alın. Dinlerken kitaptan takip etmek daha iyi anlamanızı sağlar. Bu kasetleri peş peşe tekrar dinleyin. Bu arada tekrar grammar da bir yerde takılırsan orayı atla ve geç yoluna devam et onun canını sıkmana izin verme. Sonra oraya tekrar dönersin. Her boş anında bilgi kağıtlarına, grammara çalış gazete kitap dergi oku İngilizce ve İngilizce altyazılı film izle. Yanında mutlaka İngilizce ile ilgili bir şeyler taşı. Bu herhangi bir şey olabilir. Bilgi kağıtları ile çalışırken ilk önce Türkçe manasına baktığın kelimeye tekrar rast geldiğinde onu anımsamaya çalış. Ona meyden oku. Anımsayamadığında korkma çaba harca.. Bu çok iyi sistemdir.
Hem okuyabileceğiniz hem dinleyebileceğiniz kafanızın iyi olduğu anlarda okumayı seçin. Dinlemeyi ise yalnızca dinleyebileceğiniz anlara saklayın. Devamlı kaset dinleyin, koşarken kalktığınızda kahvaltı yaparken otobüstü. Bu başlı başına bir dil kursudur anacak kendini çok iyi vermen lazım.
Konuş. Öne çık ve konuş öğrendiğin tüm kelimeleri cümle içinde kur. Konuşurken yazmayı dene.Yazmak çok iyi bir pratik olabilir. Bol bol yazın. Mektup yazın. Konsolosluğa yazın (çok çekici bir ülkeyi temsil ettiğiniz için size teşekkür ederim diye) yayın evlerine yazın. Mailleşin chat yapın. Tüm imkanları kullanın. Kendi kendinizin dublajını yapın kendi
kendinize konuşun. Eğer bir yabancı ile konuşuyorsan mutlaka her anını çok iyi kullan onun canını sıkmadan devamlı sorular sorun. Bilin ki bir dili en iyi kültürü ile öğrenirsin. Ayrıca dilin dile değmesi ile İngilizce öğrenmenin faydası da büyüktür. Esmerler tercihiniz olsun

Bu arada bazı günler gelir bir selam bile veremezsin öğrendiğin dil ile ama bazı günler kendini aştığını görürsün. İyi günlerde kötü günlerde daha iyi olacak çalışmayı bırakma.

HARRY LORAYNE'NIN SİHİRLİ HAFIZA SİSTEMİ

Eski yöntem: Kelimeleri tekrarlayıp durmaktır. Sihirli yöntemi aşağıda bulabilirsiniz.
Yeni sistem: Bu sistemde hatırlatıcı ipuçları ile ilişkiler kurulur ve bir sistem oluşturulur. Bu sisteme göre ezberlemeye çalıştığın kelimenin de bulunduğu ilginç bir cümle kurman gerekiyor. Bu cümle kendi ilgi alanının bir enteresanlıkta kurulursa daha faydalı olur. Cümle içinde ezberleyeceğiniz kelimenin İngilizcesi (okunuş hali) ve türkçesinin olması gerek.

Örnek olarak:
Aldatmaca İngilizcede cheat anlamındadır ve çit diye okunur. Bunu bir cümle içinde toparlayalım. Bu gördüğün şey koyunların kaçmasını önlemek için bir çeşit aldatmaca çit. Bu gibi bağlantılar kurmalısın. (daha ilgi çekici ve uzun hikayeler daha çok işe yarar) Bir kelime için bu kadar şeyi kafamı neden dol dirim diye düşünmeyin. Bu hikayeler yavaşça kafandan silinir fakat kelimeler aklında kalır.
Tüm kelimeler bu sisteme yüzde yüz uymayabilir. Bunun için yaklaşık tahmin sistemi vardır.
Yaklaşık tahmin sistemi:
Örnek olarak:
Öfke için ingilizcede Anger kullanılır ve engı diye okunur. Bunu bir cümle içerisinde toplayalım.
Arkadaşınızla sinemaya gittiğinizi düşünün ve bir sebeple öfkelendiğinizi düşünün. Cümle şu: O kadar öfkelenmişti ki filmin en-gırgır sahnelerinde bile gülmedi.İngilizce kelimelerin %90'a yakını bu tip hikayelerle bağlantı kurabiliyor fakat bu sisteme uymayan kelimelerde var. Bunları eski yöntemle yani tekrar yöntemi ile öğrenmelisin.
Son olarak bu ilişki cümlelerini çok ilginç şeylerden seç. Bildiğiniz yaşadığınız göz önüne getirebildiğiniz yerlerle ilgili şeyler mutlaka cümle içinde olsun.


Kısa kültürel not ve öğütler:
- Sarışın için: Norveç, isveç, fince, felemenkçe, almanca, macarca
- Esmer için: ispanyolca, fransızca, portekizce, italyanca, sırp-hırvatca, yunanca, türkçe, ibranice, arapça.

- ingilizce, çince, japonca, endonozyaca, macarca ve fincede ismin cinsi halleri yoktur.

- italyanca latincenin soft versiyonudur.
- Macarca öğrenilmesi en zor dildir.

- Dilin mi kültürü yoksa kültürün mü dili olduğu bilinmez.
- Her dilde fiil çekimlerine büyük bir önem vermelisin.
- Argo kelimelerden yeteri kadar alırsan o sana yeter. Diğerlerini unut.
- Bir kısa fıkra: iki fare umutsuzca kapana kısılmıştır. Aç bir kedi onları yemek üzeredir fakat farelerin kaçacak bir yeri yoktur.Sonunda farelerden biri patilerini kaldırarak wikwikler. Kedi kaçmaya başlar. İşte ikinci bir dilin faydası.
- En çok konuşulan dil çince'dir.

DİL AİLELERİNİ TANIMAK
- Tüm sılav dilleri birbirine benzer. Sırp hırvat dili ile bulgarca üst üste oturmuşlardır. Birini öğrenince diğerini %70 öğrenmiş olursun. Rusça, polonyaca, ukranyaca, çekçe, slovakyaca, slovence, mekodonyaca hep birbirine benzer.

- İspanyolca öğrendiğinde italyancayı öğrenmiş sayılırsın.

- Portekizce ve hatta fıranszıca, romen dillerine pek uzak değildir. Diğer romen dillerini öğrenmenize yardımcı olur.

- Hindistan ve pakistanın temel dilleri olan hintçe ve ürdüce dilleri hemen hemen aynı şekilde konuşulan dillerdir.

- Flemenkçe ise tam olarak ingilizce ve almanca arasında dır. Flemenkçe fransızca ile birlikte belçikanın iki temel dilinden biridir. Flemenkçe aynı zamanda ingilizce ile birlikte güney afrikanın iki temel dilinden bir tanesidir. Holanda tarafında yönetilen endonazyada flemenkçe konuşan çok kişi vardır.
Not: Öğrenmeye çalıştığın dilin dahil olduğu dil aile gurubunu çok iyi araştır.
DİLBİLGİSİ

İSİM

İsim, bir kişi, mekan(yer) yada bir nesnedir. Buz kitlesi, gazoz kapağı yada kaynana gibi kavranabilir, somut bir şey yada kavramalr ve duygular gibi soyut birşeydir.

ZAMİR
Sözlükler bizlere zamirlerin, isimlerin yerini alan kelimeler olduklarını söylerler. Eğer bu ifade aklınızı karıştırdı ise bunu unutun ve hemen zamirlere bir göz atalım. Türkçede zamirler şunlardır; Ben, sen, o, biz, siz, onlar, bizim, sizin, onların, benimki, seninki, onunki. Ek olarak soru sormak için soru zamirleri vardır; Kim, kimin, ne, hangisi vs...
Ayrıca kullandığımız isimleri tanımlamak için nispi zamirler vardır. Olan, yapan, eden gibi. Bu evin sahibi kimdir cümlesinde kimdir zamir soru şeklinde kullanılmaktadır.

FİİL

Fiil bir eylem kelimesidir; yapmak, gitmek, istemek, düşünmek gibi. Yani fiil, varlıkların yaptıkları işleri zamana, biçime ve kişiye bağlayarak anlatan kelimelerdir. Kısacası, sonuna -mak, -mek gibi mastar ekleri almış olan her kelime bir fiildir.
Türkçe sondan ek alan bir dil olduğu için fiil gövdesi zamanlara ve şahıslara göre değişiklik göstermemekle birlikte aldığı son ekler değişir.
Örneğin, koş-mak, fiili zamanalra göre çekildiğinde şu hali alır. Koşmuştum, koştum, koşuyorum, koşacağım, koşmuş olacağım gibi.

MASTAR
Mastarlar, fiil köklerinin ya da gövdelerinin yani eylem anlatan bölümlerinin -mek, -mak eki almış halidir. Gitmek, gelmek, bakmak gibi Yani git fiilinin mastar hali gitmektir. Ancak mastar hali size kimin gittiğini yada ne zaman gittiğini söylemez. Mastar orada başlı başına kendini bir zamana yada şahsa bağlamanızı bekleyerek durur. Yukarıdaki olasılıkların (zaman ve şahıs) birini ya da tümünü açıklamaya hazırdır. Yalın mastarlar değiştiklerinde kişi, sayı ve zaman içerir hale gelirler.

Şahıs:

Ben: birinci tekil şahıs. Sen: İkinci tekil şahıs O: üçüncü tekil şahıs

Biz: birinci çoğul şahıs siz: ikinci çoğul şahıs onlar: üçüncü çoğul şahıs

Sayı:

İsimler çoğu dilde varlıkların sayılarına göre ikiye ayrılırlar. Tekil ve çoğul (Rusçada ve diğer slav dillerde üçüncü bir hal daha vardır. Tekil, çoğul ve gerçek çoğul) Tekil isim, ismin bir tek varlığı gösterdiği halidir. Televizyon, ekmek, ağaç, sevgi gibi. Çoğul isim ise ismin birden fazla varlığı ve kavram anlattığı halidir. Televizyonlar, ekmekler, ağaçlar, sevgiler.


ZAMANLAR
Dilbilgisine göre zaman bir eylemin yapıldığını yapılmakta olduğunu yada yapılacağını haber veren soyut bir süre kavramıdır. Türk dilinde 3 temel zaman vardır. Şimdiki zaman, geçmiş zaman, gelecek zaman.

* dili geçmiş zaman: konuşma anından önce yapıldığını bildirir. (okullar kapandı)

* Mişli geçmiş zaman: Eylemin konuşma anında önce yapıldığını ama, anlatan kişinin eylemin yapılıp bittiğini kesin olarak kendisinin bilmediğini ya başkasından duyduğunu ya da sonradan fark ettiğini açıklar. Ahmet Almanya’ dan
dönmüş. Tüh ceketimin düğmesi kopmuş.


* Şimdiki zaman: Eylemin konuşma anında yapılmakta olduğunu ya da yapılmaya başlanacağını açıklar. Yazıyorum

* Gelecek zaman: Eylemin konuşma anından sonra yapılacağını, gelecekteki belli bir zaman diliminde belli bir eylemin yapılması niyetini gösterir. Televizyon seyredeceğim. Bir gün doktor olacağım.

* Geniş Zaman: Belli bir eylemi konuşma anında önce başladığını, konuşma anında devam ettiğini ve devam edeceğini belirtir. Gider, gelir, sigara içer.
İSİM HALLERİ
Tıpkı buzun, suyun ve buharın aynı şeyin farklı biçimleri olması gibi ben, beni, bende, benden kelimeleri de aynı kelimenin farklı biçimleridir. Bunların içinden ihtiyaç duyduğumuz isim halini kullanırız. Gelin hep birlikte, isim halleri isteğinize zarar vermeden biz onun gizemini ortadan kaldıralım. İsim halleri pek çok insanı dil öğrenmekten caydırır. Latince öğrenirken karşı karşıya kaldığımız altı isim hali ve çekimleri ile ilgili sorunlarınızı anımsıyor olabilirsiniz. Rusçada da altı isim hali vardır. Sırpça- Hırvat dillerinde ise yedi isim hali vardır. Bazı dillerde ise çok daha fazla sayıda isim hali bulunur. Haydi ev kelimesi ile oynayalım. Ev geniştir. Evi görüyorum. Eve gidelim. Evde bekliyorum. Evden geliyorum. Bütün bu cümlelerde ev kelimesi Türkçede Allah’ tan aynı kalmaktadır. Türkçede isimlerin cümle içindeki görevlerine ya da fiille olan ilgilerine göre beş hali vardır. Aşağıda bunlara örnek verilmiştir.

- Yalın hali (nominatif): İsmin normal durumudur. Bir isim çoğul eki yada iyelik eki almış olsa da yinede yalın durumdadır. Ev, evler, evim
- İsmin -i hali (Accusatif): İsmin -i hali, isme bir belirlilik kazandırır, ismi kendinden sonraki fiile bağlar ve o fiilin etkisi altında bulunduğunu gösterir. Kağıdı, evi, gözlüğü.

- İsmin -e hali (Datif): İsmi fiile bağlar ve kendine doğru yaklaştığını, yöneldiğini belirtir. Eve, kağıda, gözlüğe.

- İsmin -de hali (locatif): İsmi fiile bağlar ve fiilin kendi içinde,üstünde, üzerinde oluştuğunu belirtir. Evde, kağıtta, gözlükte.

- İsmin -den hali (ablatif): İsmi fiile bağlar ve fiilin kendinde uzaklaştığım ayrıldığım yerdir. Evden, kağıttan, gözlükten.

SIFATLAR
Sıfatlar, isimleri açıklayan kelimelerdir. Yeşil kalem kelimesinde yeşil kelimesi kalem kelimesini açıklayan sıfattır.
Sıfatlar konusunda biraz telaşa kapılacaksınız.. Çünkü birçok dilde sıfatlar, açıkladıkları isimlerin hallerine uymak zorundadır. Bu dillerde sıfatlar sayılar, cinsler ve isimlere uymak zorundadırlar.

ZARFLAR
Zarflar fiilleri açıklar. Bize fiilleri nasıl olduğunu söylerler. Dilin basit kısımlarını kolayca öğrendi. Burada kolayca kelimesi zarftır. Yani kolayca kelimeyi bize dilin basit kısımlarında nasıl ustalaştığını söyle.

EDATLAR
Edatlar, kendi başlarına bir anlam taşımazlar ama anlamlı kelimeler, kelime öbeklerine ulandıklarında yada bir cümleye girdiklerinde çeşitli anlam ilişkileri kurar ve böylece kendi anlamları da hissettirir. Bunlar genellikle ile, için, acaba, kadar gibi kısa kelimelerdir.

ETKEN
Eğer özne fiilin eylemini yapıyorsa fiil etken haldedir. Ali topa vuruyor. Vuruyor fiili etken haldedir. Çünkü özne ali vurma eylemini yapmaktadır.

EDİLGEN
Eğer özne fiilin eylemine maruz kalıyorsa o zaman fiil edilgen haldedir. Topa ali tarafından vuruluyor cümlesinde özne (top) herhangi bir vurma eylemi yapmamaktadır. Bunun yerine kendine vurulmaktadır. Bu nedenle vurma eyleminin edilgen halde olduğunu söyleriz. Çünkü özne fiilin eylemini gerçekleştirmemekle bu eyleme maruz kalmaktadır.

EMİR KİPİ
Emir kipi fiilin emir halidir. Gitmak fiilinin emir hali git'tir.

NİSBET
Sıfatlar ve zarflar nisbi olarak artan ve azalan derecelere sahiptir. İyi, daha iyi, en iyi kelimeleri aynı kelimenin farklı derecelerini gösterirler. Bu dereceler Türkçe'de yalın daha en kelimeleriyle belirtilir.

SAYMA SAYILARI VE SIRA SAYILARI
Sayma sayıları bir, iki, üç vs. dir. Sıra sayıları ise birinci, ikinci, üçüncü vs. dir

DEYİMLER
Deyimler anlam vermeyen, ama kendilerine özgü belli anlamları olan ifadelerdir. Deyimler belli bir anlama sahiptir ama deyimleri oluşturan unsurların belli bir anlamı yoktur. Bir dildeki deyim genellikle kelimesi kelimesine bir başka dile çevrilemezler ama her dilde aynı anlamda deyimler bulunur. Öğrenmek için deyimler kitabı almalısın.

EN ÇOK KULLANILAN DİLLER SIRALAMASI

Arabic 197 milyon kişi
Bengal (Bengal, india, bengladesh) 184 milyon kişi
Yue (China, Hong Kong) 63 milyon kişi
English 443 milyon kişi
French (Switzerland) 121 milyon kişi
German (Germany, Austria, switzerland) 118 milyon kişi
Hindih 352 milyon kişi
Japenese(Japan) 125 milyon kişi
itilain(italy) 63 milyon kişi
Javanese(Java, indonesia) 58 milyon kişi
Korean(China, Japan, Korea) 71 milyon kişi
Malay(indonesian) 142 milyon kişi
Mandarin(China, Taiwan, Singapore) 864 milyon kişi
Min(SE China, Taiwan, Malaysia) 48 milyon kişi
Polish(poland) 43 milyon kişi
Portuquese(portugal, brazil) 173 milyon kişi
Punjabil(Punjab, pakistan, NW india) 84 milyon kişi
Russian(USSR) 293 milyon kişi
Spanish(spain central and south american, caribben) 341 milyon kişi
Taml(Taml nadu, india, srilanka) 65 milyon kişi
Thai(Thailand) 48 milyon kişi
Turkish(Turkey) 72 milyon kişi
Ukranian(USSR, Polen) 45 milyon kişi
Urdu(pakistan, india) 92 milyon kişi
Vietnames(Vietnam) 57 milyon kişi
W(Shangai ve yakınları, chine) 62 milyon kişi

Not: Bu tabloda görülenlerden en önemli diller japonca, çince, ingilizce, rusça ve arapça'dır.


ÖNEMLİ BAZI DİLLERİN KISA TANIMLARI
Fransızca
Normalde bu dil öğrenmek için zaman harcayacak kadar önemli bir değildir.(ilerisine bir bakarsak) Grameri oldukça basittir ancak aksanı çok zordur. İsim halleri yok ama fiil çekimleri var ve sıfatlar isimlere göre biçim alırlar. Şart kipi vardır ve bunların iyi öğrenilmesi lazım.

İspanyolca
Amerikalılar için ikinci ana dildir. Fransızcadaki gibi kelimenin son birkaç harfini okumamak gibi bir sorun yok. Fransızcadan daha kolay telaffuzu var. İspanyolcanın grameri(diğer tüm romen dilleri gibi) fransızcaya benzer ve
şart kipleri sizi bekler. Bu dili öğrenen Portekizce'yi de öğrenmiş olur.
Portekizce
En çok konuşulan 9.dildir. Portekizcenin genizden gelen tonlaması fransızcaya göre daha kolaydır. Grameri ise yanlızca ispanyolcadan birazcık daha zordur.

Almanca
Almancanın sonu gelmeyen bağlı cümleciklerine takılıp kalsanızda aslında zor bir dil değildir. Almancada üç isim cinsi ve dort isim hali vardır ve hepside basittir. İsmin yalnızca bir halinde düzensiz değişim vardır. Diğer durumlarda harfi tarifler(artı çekimler) sıfatlar ve diğer niteleyicilerle düzenlenebilir. Almanca bilim, felsefe, opera ve uluslararası ticaret için
öğrenilmesi gereken bir öenmli dildir.
İtalyanca
italyanca latincenin kolaylaştırılmış halidir. Bu dilde üç çeşit sıfat vardır. İsim halleri kaldırılmıştır. Telafuzu çok berraktır. Harflerin sesleri yöneten düzenli kurallarını öğrendikten sonra italyanca bir gazeteyi kolayca okuyabilirsiniz. İmla tuzakları yoktur. Eğer öğrenmek istiyorsan bu dili yerlileri sana sıcak yaklaşır ve yardım ederler.Espresso ikram ederler.

Flemenkçe
Belçikalı, hollandalı, endonezyalı ve beyaz güney afrikalının dilidir. Almancadan daha kolaydır. İki isim cinsi bulunur ve bundan garip bir şekilde dişi ve eril değil genel ve cinssiz(nötr)'dür. Fiilleri sonu almanca da olduğu kadar çok değişmez ve cümle düzeni almancadan çok ingilizceye benzer. Alay geçilecek derecede çok garip bir gırtlak yapısı vardır. Sanki patlak egszost borusu gibi ses çıkartıyorsunuz. Flemenkçe öğrendiğinizde, Almancanın 40% ını cepte bil.

Rusça
En fazla Konuşulan 4.dil rusça'dır. Rusçayı doğru konuşmayı öğrenmek çok zordur. Alfabesi 20 dakika'da öğrenilebilir. Üç isim cinsi farklı şekillerde sınıflandırılmış isim grupları ile birlikte altı isim hali tıpkı bir sıfat gibi kullanılan geçmiş zaman ve yalnızca isim, sayı ve zaman değil, aynı zamanda da kavram olarak adlandırılan bir şey içeren fiiller gibi gerçek zorluklarla yüz yüze kalırsın. Rusça kadirşinaz bir dildir. Bunu anadil olarak konuşanlar duyarsa sizin konuştuğunuzu sevinirler. Rusçayı öğrenirsen bir düzüne slav dilide öğrenmiş olursun.

Çince
Yaşam boyu ilgilenmeniz gereken bir uğraştır. Çince biraz daha fazla çalışabilmeniz için sabahın erken saatinde yatağınızdan sizi kaldırır. Bunlarla birlikte çok çok fazla insanda çince konuşur. Birinci dil. Mandarin diyalektini öğrenmek gerekir. Konuşma dili son derece kolaydır. Cince de gramer olarak hiçbir şey yoktur. Fiiller, isimler ve sıfatlar hiçbir nedenle değişen son ekler almazlar. Cince de her bir soru için farklı evet hayır kelimesinin olduğu doğrudur. Öğrenimi kolaydır. Sorular: Oynayacak, oynamayacakmısın, evet oynicam, hayır oynamicam. (Bu tip sorular) Çincede alfabe yok. İdeogram vardır. Her bir ideogramın yada yazı karekterini kendine özgü ayrı bir anlamı var. Ezberlemek gerek. Seksen bin felan karakter var. Ama 6 bin kadarını öğrendikten sonra gazete okuyabilirsin. Bu kaarkterler 214 radikal parçaya ayrılır. Buda ezber için çok iyi. Çince karekterlerin tümü tek hecelidir. Çincede bu yüzden tonlama aracılığı ile farklı kelimeler ulaşışır. Her bir cince kelimenin tıpki bir muzik notası gibi ayrı bir tonlaması var. Mandarınde 4 tonlama kantanda 9 tonlama var. Karekterler çin'in ruhunu gösterir. Mesela huzur için kullanılan karekterde çatı altındaki bir kadın görünür. Bu yöntemle kolayca öğrenebilirsin.

Japonca
Japonca'da çince konuşmak kadar kolay yazı dili ise zordur. Yazı ve konuşmayı birlikte öğrenmelisin. Japonca çinceden alınmış birkaç bin karekter vardır. Japoncadea endişe etmenize neden oalcak herhangi bir tonlama yoktur ve japonca dilbilgisi isim, sıfat, fiil değişimlerinden çok belli söyleyiş biçimleri üzerinde dururn. Japoncada çincede olmayan bir berraklık vardır. Ticari avantajları vardır.

Arapça
Zor anlaşılır. Gırtlaktan telafuz edilir. Sağdan sola yazılır. Her harf, kelimenin başında ortasında ve sonunda oluşuna göre farlı bir şekilde yazılır.

İbranice
Zor dillerden biridir. İsrailde ve batıdaki küçük musevi yerlerinde kullanılır. Eğer yahudi değilseniz museviler bu dili öğreniyorsun diye taktir etmez seni. İbranice alfabesini öğrendiğinizde eski nazi dilindeki aynı alfabeyi öğrenmiş oluruz.

Yunanca
Orta derecede zordur. Her fiilin iki şekli vardır ve fiiller kişilere sayılara ve zamanlara göre değişir. Sıfatlar isimlerin cinsi ve sayısıyla uyumludur.

İsveççe, Danimarkaca, Norveççe
iskandinav dilleridir. Önce norvecciyi öğrenmelisin. Danimarkalı Norveçli ile anlaşabilir fakat isveçli ile anlaşamaz. İsveçli norveçli ile kolayca anlaşılır. Bu dillerde fiiller insanlara sayılara göre değişmez. Zamanlarda ise küçük bir değişikliğe uğrar. İsmin iki cinsi vardır. Genel ve cinssiz. İskandinavyalılar bu dünyada kendi dillerini öğrenenlere karşı en fazlaminnettarlık duyan kişilerdir.

Lehç, Hırvatça, Çekce, Slovakya, Slovenya
Bu batı slav dilleri roma alfabesini kullanılır. Doğu slav dillerinde ise kril (eski slav alfabesi) kullanılır. Slav dillerinin tüm hepsi karmaşık dilbilgisine sahiptir. 7 isim hali vardır. Rusça öğrenmenizi kolaylaştırır. Yada tam tersi.
Endonezca
Bu müslümanların konuştuğu en büyük dildir. En kolay dillerdendir. Paşar malay dili denilir. Önekler ve sönekelr, düzenli isimlere donüşen fiillerin ek anlamlar vardır ama kişiye, isme, zamana, kavrama ayda herhangi bir şeye göre hiçbir çekim bulunmaz. Roma alfabesi kullanılır. Son derece telafuzu kolaydır. Daha önceden başka bir dil çalıştıysanız ne kadar kolay
anladığınıza şaşıracaksınız. Endonezca, mekonya ve singapurluların dili ile benzer ve filipinlilerin temel dili olan tagalogu öğrenmek için iyi bir başlangıç sayılır.

Hinduca ve ürdüce
Hindistanlı ve pakistanda konuşulur. İki dil çok benzer. Dünyada en fazla kullanılan ikinci dil.

Macarca, Fince, Estonca
Çok zor bir dildir. Kelimenin vurgusu ilk hecededir. (fince)Herbir kelime bu dillere kaldırım taşlarının parçalayan darbeli çekicin sesine benzer bir ses kazandırırlar. Onbeş tekil isim hali onaltı çoğul isim hali vardır. Diğer ikisinde daha da fazladır.

Savahilice
Afrikanın güney kısmında küçük bölgelerde konuşulan dilleride kolayca konuşursun. Roma alfabesi kullanılır. Gramer son derece düzenli ve mantıklı


ingilizce öğrenmek isteyen herkese başarılar

Konu mustafaz6 tarafından (20-05-2006 Saat 11:58 AM ) değiştirilmiştir.

mustafaz6 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için mustafaz6 kullanıcısına teşekkür eden 9 üyemiz:
ases (20-05-2006), dehakan7 (19-07-2008), legend1408 (15-07-2008), maksimusss (27-07-2008), mutlu898 (28-02-2009), m_z_6 (20-05-2006), neo35 (10-10-2008), Samline (30-11-2008), sessiz57 (02-11-2008)

Alt 20-05-2006, 12:04 PM   #2
m_z_6
Üye
 
m_z_6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: May 2006
Mesajlar: 152
Teşekkürleri: 28
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Zuupla
paylaşım için sağol. ingilizce öğrenmek isteyenler için güzel bi yol göstermişsin

m_z_6 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 26-05-2006, 05:53 AM   #3
michaeljim
Misafir
 
Üyelik tarihi: May 2006
Mesajlar: 14
Teşekkürleri: 6
1 mesajına 1 kere teşekkür edildi.
Zuupla
ingilizceden sonra hangi dili ögrenmek daha avantajlı sizce.

bana fransızca ve japonca fantastik geliyor.
italyanca ise telaffuz olarak baya bi acayip gibi
almanca ve çince ise ticari bakımdan daha ii sanki.

sırf sarşın hatunlar için ise isveç hollanda isveç norveç dillerini
öğrenebilirim.))

michaeljim isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
ingilizce, ogrenme, yontemleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are KapalıTüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 12:09 AM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!