Etiketlenen üyelerin listesi

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 15 arası

Konu: TARSUS tarihi eser cenneti

 1. #1
  Durum:
  Çevrimdışı
  Passenger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DontWannaMyDiaßLo
  Üyelik tarihi
  24.10.2006
  Yer
  Yollardayım Daimi Yolcuyuz Bu Hayatta;)
  Yaş
  35
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  2.982
  Konular
  819
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı

  TARSUS tarihi eser cenneti

  Tarsus, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan İçel İli'nin tarih, kültür, sanat, ticaret ve doğal güzellikleri ile ünlü bir ilçesidir. Yıllar boyunca farklı inançlara hizmet eden tarih ve ilim merkezi olarak, dünyanın ilgi odağı olmuştur. Hz. İsa'nın ilk Havarisi Aziz Paul, Daniyal Peygamber, Hz. Muhammed'in müezzini Bilal-ı Habeşi, Harun Reşid'in oğlu Halife Ma'mun ve Antik Çağın ünlü filozofu Aristo, tabiplerin atası Lokman Hekim, Mısır Kraliçesi Kleopatra ve Romalı Komutan Antonius Tarsus'ta yaşamıştır.
  Tarihçe
  Tarsus'un tarih öncesi gelişimi Neolitik Döneme kadar uzanmaktadır. Neolitik Dönemi, Kalkeolitik, Eski Tunç Çağı yerleşimleri izler. M.Ö. 1500'den itibaren Hitit, Asur, Pers Makedonya, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Devletleri'nin hakimiyetine girmiştir.
  İklim
  Yaz ayları sıcak ve aşırı nemli, kış ayları ise ılık ve yağışlıdır.
  Ulaşım
  Karayolu: Tarsus'ta karayolu ulaşımı batıdan Mersin ve Antalya'ya, doğudan Adana, Gazi Antep istikametine giden yol ile ve Ankara istikametine giden karayolu ile sağlanmaktadır. İlçeden ülkenin her yönüne otobüs seferleri sağlanmaktadır. Ayrıca Mersin ve Adana'ya saat başı otobüslerle sürekli seferler yapılmaktadır.
  Otogar Tel: (+90-324) 624 69 32

  Havayolu : Tarsus ilçesine havayolu ulaşımı; 42 km. doğusunda yer alan Adana Şakirpaşa Havaalanı ile sağlanmaktadır.

  Denizyolu : Tarsus'a denizyolu ile ulaşım 27 km uzaklıkta Mersin merkez ilçedeki Mersin Limanından Gazi Magosa'ya yapılan feribot seferleri ile sağlanmaktadır.

  Demiryolu : Demiryolu seferleri Tarsus'a bağlı Tarsus'un doğusunda yer alan Yenice Beldesinden yurtiçi ve yurtdışına bağlantılıdır. Yenice İstasyonu Mersin merkez ilçesine 40 km. Tarsus'a 13 km. uzaklıktadır.
  TCDD Mersin Gar Müdürlüğü: (+90-324)231 12 67
  TCDD Yenice İstasyon Şefliği: (+90-324)453 69 14
  Kleopatra Kapısı
  TarsusTarsus'un batısında, Mersin yolu üzerinde bulunan Kleopatra Kapısı, bugün ayakta kalan tek antik şehir kapısıdır. M.Ö.41 yılında Mısır'ın ünlü Kraliçesi Kleopatra'nın Romalı General Antonius ile buluşmak için gemilerle geldiği, Gözlükule Höyüğü'nde törenlerle karşılanarak o zamanki deniz kapısından şehre girdikleri söylenir. Sonraki yıllarda yıkılan bu kapının yerine, Roma İmparatorluk ve Erken Bizans dönemlerinde, şehri üç taraftan kuşatan, Bağ, Deniz ve Adana olmak üzere üç kapısı bulunan surlar yapılmıştır.
  Onur (Özgürlük) Yazıtı (Tarsus Kitabesi)
  Yeni Hamamın duvarında bulunmakta olan bu yazıt, 1982 yılında Kleopatra Kapısı'nın hemen kuzeyine yerleştirilmiştir. Roma İmparatoru Severus Alexander (M.S. 222-235) Dönemi'ne tarihlendirilmektedir. Romalılar zamanında bir heykelin kaidesi olarak kullanılmıştır.
  Roma Yolu
  Kral YoluRoma Yolu Tarsus'a 15 km. uzaklıktaki Sağlıklı Köyünün yukarı kısmında bulunmaktadır. Roma Yolunun buradaki genişliği 2.94 ile 3.00 metre arasında değişmektedir. Bu tarihi ipek yolunun sağlam kalan yerlerinin uzunluğu 3 km. kadardır.
  Hipodrum
  Tarsus, Romalılar zamanında en parlak dönemlerinden birini yaşarken, çevresinin de spor merkezi durumunda idi. Amerikan Koleji'nin yanında bulunan ve o dönemde çeşitli spor müsabakalarının düzenlendiği Hipodrom, bu nedenle tarihi bir öneme sahiptir.
  Gözlü Kule Höyüğü
  Şehrin güneydoğusunda Ulu Cami Semti'nde, bugün park olarak ağaçlandırılmış, 300 m. uzunluğunda ve 22 m. yüksekliğinde bir höyüktür. 1934 yılından sonra başlanan bilimsel kazı çalışmalarında, Erken Neolitik'ten itibaren, İslami dönemlere kadar 33 kültür tabakası saptanmıştır: Tabakalarda Yerli Kilikya, Mezopotamya ve Miken seramiği, Eski Tunç Çağı'na ait taş temelli kerpiç duvarlar, evler ve dar sokaklar, Geç Bronz Dönemi'ne ait tabakalar, Hattuşaş'daki tapınak özelliklerini gösteren büyük bir tapınak kalıntısı, Hiyeroglif ve çivi yazılı mühür ve başlıkları, Erken Dönem yapı kompleksleri, Kıbrıs kökenli seramik vazolar, Asur Dönemi'ne ait tabletler, pişmiş toprak mühürler, seramikler bulunmuştur. M.Ö. 4.yy. Bizans Dönemi'ne ait buluntularda bronz yapım ve işleme atölyesinin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.
  Cumhuriyet Alanı ve Antik Yol
  Tarsus'un merkezinde, Aziz Paul Kuyusunun 150 m. güney batısında yer alır. Bu antik yolun, Romalılar tarafından M.Ö. I. yy.da yapıldığı tahmin edilmektedir. Zamanla oluşan aşınmalara rağmen caddenin zemini Antik Çağdaki görünümünü çoğunlukla korumuştur. Yolun aynı zamanda asıl işlevlerinden biri olan kent içi ulaşımda kullanılmış olduğunu bazı yerlerde görülen tekerlek izleri kanıtlamaktadır. Caddenin kuzey doğu yönünde, 3 basamaklı podyum (stylobat) bulunmaktadır. Çalışmalarda kazı sahasının güney batı yönündeki Mozaik Avlulu Evin dikdörtgen biçimli bir odası ortaya çıkarılmıştır. Avlunun ortasında bir havuz kalıntısı bulunmuştur. Havuz renkli mermer levhalarla kaplıdır. Avlunun diğer bölümleri mozaik kaplıdır.
  Donuktaş (Roma Tapınağı)
  DonuktaşTarsus'un doğusunda Tekke Semti'nde bulunan Donuktaş, günümüze ulaşabilen en eski tapınaktır. Tapınağın hangi Tanrı için yapıldığı konusunda kesin bilgi olmamasına rağmen yapıyı, Ortaçağ gezginlerinden V. Longlois, Asur Kralı Sardanapal'ın mezarı olarak nitelendirmiştir.
  Bac Köprüsü (Jüstinyen Köprüsü)
  Ankara-Adana yolunun Tarsus girişinde bulunan bu taş köprü, Bizanslılar Dönemi'nde, 6. yy.da Justinyen tarafından Tarsus'un Berdan (Cydnos) Çayı'nı su baskınından kurtarmak amacıyla yaptırılmıştır. Yakın bir zamana kadar bütün araçların üzerinden geçtikleri üç gözlü bu köprü, 1978'de restore edilmiştir.
  Aziz Paul Kuyusu
  Tarsus Paul KuyusuKızılmurat Mahallesi'nde, Cumhuriyet Alanı'nın yaklaşık 300 m. kadar kuzeyinde öteden beri Aziz Paul'un evinin yeri olarak kabul edilen bir avluda bulunan kuyunun Aziz Paul adına yapıldığı bilinmektedir. Tarihi açıdan zengin geçmişi olan kuyu ve yakın çevresi günümüzde koruma altına alınmış, detaylı arkeolojik araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda, Aziz Paul Kuyusu ve çevresinin Roma, Bizans ve Osmanlı Dönemi kültür katlarını verdiği tespit edilmiştir. Aziz. Paul Kuyusu'ndan çıkan suyun şifalı olduğuna inanan turistler, burayı hac amaçlı olarak da ziyaret edilmektedir. Hz. İsa'nın 12 Havarisinden ilki olan Aziz Paul, Hıristiyanlığın ilk teorisyenidir ve Tarsus'ta doğmuştur. Aziz Paul, doğduğu yer olan Tarsus'a büyük önem vermiştir.
  Şelale ve Roma Mezarları
  ŞelaleŞelalenin bulunduğu yerde Romalılardan kalma yeraltı mezarlarının olduğu bilinmektedir. Tarsus Irmağının yatağının değiştirilmesi sonucu ırmağın 3-5 metre yükseklikteki mezarlar üzerinden akmasıyla şimdiki şelale oluşmuştur. Zaman zaman su seviyelerinde görülen değişikliklerden dolayı mezarlar görülebilmektedir. Şelale ve çevresi Tarsusluların özellikle sıcak yaz günleri ilgi gösterdikleri yerlerin başında gelir. Bahar aylarında yükselen debisiyle genişleyen göleti ve çağlayanı güneşin batışıyla birlikte muhteşem bir görüntü oluşturur. En büyük özelliği besleyen kaynakların şelaleye çabuk ulaşmasıdır. Bu durum suyun sürekli soğuk kalmasını sağlamaktadır. Çay bahçeleri ve lokantaları ile yerli yabancı herkese hizmet vermektedir.
  Eshab-ı Kehf Mağarası
  Tarsus'un 12 km. kuzeyinde, Ulaş Köyü yakınındadır. Kuran-ı Kerim'de bir sureye adını veren bu mağara, Müslüman ve Hıristiyanlarca kutsal sayılır. Eshab-ı Kehf Mağarası'nın öyküsü oldukça etkileyicidir; Çoktanrılı dönemde, tek tanrıya inandıkları için eziyet edilmekten kaçan Hıristiyan dinine mensup yedi genç (Yemliha, Mekseline, Mislina, Mernuş, Sazenuş, Debrenuş ve Kefeştetayuş), köpekleriyle birlikte bu mağaraya saklanmışlar. Mucizevi bir şekilde taş kesilip 300 yıl uykuya dalan bu dindar kişiler, uyandıklarında her şeyin çok farklı olduğunu görmüşler. İçlerinden birisi yiyecek almak için kente gider ve yakalanır. Yakalayan onunla birlikte mağaraya geldiğinde yedi yavru kuşun tünediği bir yuvadan başka bir şey görmemiştir. Bu nedenle burası ".//yedi uyurlar mağarası" olarak da adlandırılır. Mağaranın üstünde 1873 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan Camiye sonradan üç şerefeli bir de minare eklenmiştir.
  Gülek Boğazı ve Kalesi
  Tarsus'a 62 km. uzaklıktaki Gülek Boğazı eski dönemlerde Kilikya Kapısı olarak bilinmektedir. 1833 yılında Anadolu'ya sefer yapan İbrahim Paşa, oldukça küçük olan Boğazı, toplarını geçirebilmek için genişletmiştir. Gülek Beldesi'nden orman yolundan yaklaşık 3-4 km. mesafe ile kaleye ulaşılır. Trekking için uygun bir alandır.
  Cami , Kilise ve Medreseler
  Ulu Cami
  Ulucami TarsusŞehrin güneyinde, bulunduğu semte adını veren cami, 1579 yılında Ramazanoğlu Beyi Piri Paşanın oğlu İbrahim Bey tarafından yaptırılmıştır. Caminin doğu tarafındaki türbede Şit ve Lokman Peygamberlerle, Abbasi halifesi Ma'mun'un mezarı bulunmaktadır.
  Makam-ı Şerif Cami
  Medresenin kuzeybatısında, semte de adını veren camide Danyal peygamberin mezarının olduğuna inanılmaktadır. 1857 yılında inşa edilen caminin en önemli özelliği, Türkiye'de bulunan tek peygamber kabri olmasıdır.
  Eski Cami (Kilise Camisi)
  Makam Camisi'nin 100 m. kadar kuzeydoğusunda Adana yolunun kıyısındaki bu tarihi yapı, kilise olarak yaptırılmış olup, daha sonra 1415 yılında Ramazanoğlu Ahmet Bey tarafından camiye dönüştürülmüştür.
  Aziz Paul Kilisesi
  Aziz paul kilisesiŞehrin güneyinde Ulu Cami Semti'nde bulunan ve Aziz Paul'a adanan yapının, M.S. 11.-12. yy.larda inşa edildiği tahmin edilmektedir. 1993 yılında koruma altına alınarak, Anıt Müze olarak açılmak istenmişse de, kilisede dış ve iç mekan restorasyon çalışmaları aşamalı olarak devam etmektedir. Kilisenin kuzey doğu köşesinde çan kulesi yer almaktadır. Tavanın merkezinde Hz. İsa, Yohannes, Mattios, Marcos ve Lucas'ın freskleri bulunmaktadır. Orta nefte yer alan pencerenin iki yanında bir manzara ve melek tasvirleri yer alır. 1992-93 yıllarında Aziz Paul Kilisesi'nde Vatikan tarafından "Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini" düzenlenmiştir. Hıristiyanlar, Aziz Paul Anıt Müzesi'ni düzenli olarak hac amaçlı olarak ziyaret etmektedirler.
  Bilal-i Habeş Mescidi
  Bilal MesicdBeyaz Çarşının bulunduğu yerde yolun güney kıyısında bulunan mescidin, Hz. Muhammed'in müezzini olan Bilal-i Habeşi'nin, ezan okuyup namaz kıldırdığı yerde onun ismine atfen yapıldığı söylenir.
  Kubad Paşa Medresesi
  Tarsus'un yalnızca bir tarım ve ticaret merkezi değil, aynı zamanda en önemli kültür ve eğitim-öğretim merkezlerinden birisi olduğu bilinmektedir. Ramazanoğlu Beyi Kubad Paşa tarafından 1550'li yıllarda yaptırılan medrese, eski zamanlardan günümüze gelebilen tek eğitim ve öğretim kurumudur. Geleneksel Selçuklu mimarisi tarzındaki bu yapı, düzgün kesme taştan inşa edilmiştir. Bina 1969-1970 yıllarında genel olarak restore edilmiş olup, 1971 yılında Kültür Bakanlığı'nca müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yapının onarımı ve yetersizliğinden dolayı, müzeye ait eserler 75. Yıl Kültür Merkezi'ndeki yeni binaya taşınmıştır. Han, Hamam ve Çarşılar
  Altından Geçme (Roma Hamamı)
  Tarsus'ta Roma İmparatorluk Çağı'nın görkemini yansıtan, ancak günümüze kadar çok tahrip olan bu yapı, bir Roma Hamamı kalıntısıdır.
  Şahmeran Hamamı (Eski Hamam)
  Vakıf İşhanı'nın yanındaki eski hamam, Romalılardan kalma bir temel üzerine Ramazanoğulları tarafından yaptırılmıştır. Plan biçimi ve ölçüleri bakımından bir Türk hamamının özelliklerini taşır. Bugün restore edilerek hizmete sunulan 4 eyvanlı yapı, sıcaklık ve halvet kısımlarından oluşmaktadır. Efsanevi Şahmeranın bu hamamda öldürüldüğü söylenir. Bu nedenle Eski Hamama ''Şahmeran Hamamı'' denir.
  Yeni Hamam
  Ulu Caminin kuzeydoğusundaki hamamın da Ramazanoğulları Dönemi'ne ait olduğu; 1785 yılında köklü bir onarımdan geçtiği bilinmektedir. Klasik Türk hamamlarının özelliklerini taşıyan hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümleri ile havlet odalarından oluşmaktadır.
  Kırk Kaşık Bedesteni (Beyaz Çarşı)
  Ulu Caminin batısında, cami ile aynı dönemlere tarihlenen yapıdır. Her dönemde hareketli ticari hayatı olan ve yolların kesişme noktasında bulunan Tarsus'ta, günümüzde hala işlevini sürdüren tek örnektir. Dikdörtgen planlı bedestenin içerisindeki oldukça geniş ve kubbelerle örtülü koridorun iki yanında dükkanlar dizilmiştir.
  Tarihi Tarsus Evleri
  Tarihi tarsus evleriTarsus'un tarihsel birikiminin kanıtlarını, ilçeye adım atar atmaz görmek mümkündür. Tipik Akdeniz ev geleneği içerisinde mütevazılığı ve mimari farklılıkları ortaya koyan tarihi eser görünümü sergilemektedir. Kerpiç, taş ve ahşaptan iki katlı olarak yapılan evlerin hepsinde, ahşap ve el yapımı demir süslemeler, taş kapıların tamamlayıcısı halindedir.
  Tarsus Müzesi
  Tarihi Kubat Paşa Medresesinde sergilenmekte olan eserler, 2000 yılında, 75. Yıl Kültür Merkezi Binası Müze Bölümüne nakledilmiştir. Neolitik dönemden itibaren, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait taş eserler, Roma ve Bizans dönemine ait sikkeler, pişmiş toprak kaplar, madeni eşyalar sergilenmektedir.
  Müze Tel : (+90-324) 6131865 - 6131043
  Ne yenir?
  HumusTarsus'a özgü yemekler kuş gözü, el kıyması , humus, telatur (teletür), eya dolması, şırdan, tutmaç çorbası, lepe, övelemeç, yüzük çorbası; tatlılar tarsus baklavası (cevizli), cezerye, bandırma, lokumdur.
  Ne alınır?
  İlçede oldukça fazla alış-veriş yapma imkanı ve alınabilecek hediyelik eşya mevcuttur. Yörede yapılan iğne oyaları en özgün etnografik eserleridir ve el sanatları ziyaretçilerin yoğun ilgisini çekmektedir. Çukurova'ya özgü pamuk ipliği çıkrıklarda eğilerek, çulfalık adı verilen tezgahlarda savan, çuval, heybe, havlu, peşkir vb. dokunmakta ve dekoratif amaçlı olarak pazar bulan malzemeler yörenin el ustalığını da yansıtmaktadır. Akgedik Köyünde sepetçilikle uğraşılmaktadır ve bu sepetler yoğun talepler almaktadır. İlçeye özgü tatlılar özel korumalı ambalajları ile alıcıya sunulmaktadır.
  Bunları yapmadan dönmeyin

  * Kleopatra Kapısından geçmeden
  * Roma Dönemi'nde yapılan Antik Yoldan yürümeden
  * Tarsus MüzesiEshab-ı Kehf Mağarasını, Ulu Camiyi ve Makam-ı Şerif Camisini,Eski Camiyi, Bilal-i Habeş Mescidini, Kubad Paşa Medresesini, yeni Hamamı görmeden
  * Aziz Paul Kilisesini ve Aziz Paul Kuyusunu ziyaret etmeden
  * Tarsus Müzesini ziyaret etmeden
  * Atlı spor kulübünde tabiatla iç içe bir ortamda atla gezinti yapmadan
  * Birbirinden değerli arkeolojik eserlerin sergilendiği zengin Tarsus Müzesini ziyaret etmeden
  * Barajın çağlayan sularının görüntüsünü ve sesini hissetmeden
  * Şelalenin yanında oturup damak zevkinize hitap eden yöresel yemeklerin tadına bakmadan

  Tarsus'tan dönmeyin...

 2. #2
  Durum:
  Çevrimdışı
  simoviç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  24.11.2007
  Yer
  kıbrıs
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  106
  Konular
  9
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  tarsus guzel bır sehre benzıyoo saol bızı aydınlattııgın ıcın

 3. #3
  Durum:
  Çevrimdışı
  Passenger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DontWannaMyDiaßLo
  Üyelik tarihi
  24.10.2006
  Yer
  Yollardayım Daimi Yolcuyuz Bu Hayatta;)
  Yaş
  35
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  2.982
  Konular
  819
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  tarsus ilçesi turkıyede 45 ilden buyuktür ve ulkenın en buyuk 1 ilçesidir ama il olamaz adana ile mersinin tam ortasında bir büyük bir ilçedir cok gelişmiştir ....

 4. #4
  Durum:
  Çevrimdışı
  ĦĄЯĄMÍ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  " hayal taciri "
  Üyelik tarihi
  06.12.2006
  Yaş
  34
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  3.603
  Konular
  325
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  ellerine sağlık
  gerçekten tarsus'un heryerinden tarih fışkırıyor
  imkanı olanlara gezip görmelerini tavsiye ederim
  beni en çok etkileyen cami içinde yapılan kazıda hz daniel peygamberin kabri ve yer altı odalarının bulunması gittim gezdim gördüm ve hayran kaldım diyebilirim

 5. #5
  Durum:
  Çevrimdışı
  ALpMontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
  Üyelik tarihi
  28.05.2006
  Yer
  Eski Açık [ALiSamiYEN]
  Yaş
  29
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  6.564
  Konular
  272
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Tek KeLime Diyorum..
  ßir ßaşkadır ßenim Memleketim Tarsus 'Luyuz Mersin değil
  Konu ALpMontana tarafından (01.01.2008 Saat 19:15 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Durum:
  Çevrimdışı
  STINGER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üye
  Üyelik tarihi
  24.09.2005
  Yaş
  39
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  178
  Konular
  15
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  çok güzel bilgiler elimde bi kaçtane kendi çektiğim tarsus resimleri vardı ama ne yaptıysam yükleyemedim kurbağalar yüzünden
  Konu STINGER tarafından (01.01.2008 Saat 18:42 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Durum:
  Çevrimdışı
  barikan_33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Misafir
  Üyelik tarihi
  10.07.2007
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  2
  Konular
  0
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  eyw bilader teşekkürler bizde tarsusluyuz

 8. #8
  Durum:
  Çevrimdışı
  ALpMontana - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  КЯaL´da TaNıMaM КuяaL´da
  Üyelik tarihi
  28.05.2006
  Yer
  Eski Açık [ALiSamiYEN]
  Yaş
  29
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  6.564
  Konular
  272
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Alıntı bekohamit Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]
  çok güzel bilgiler elimde bi kaçtane kendi çektiğim tarsus resimleri vardı ama ne yaptıysam yükleyemedim kurbağalar yüzünden
  kardes resım yukleme sıtesını degıstır.
  resımupload dan yukle ozman acar.

 9. #9
  Durum:
  Çevrimdışı
  Passenger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DontWannaMyDiaßLo
  Üyelik tarihi
  24.10.2006
  Yer
  Yollardayım Daimi Yolcuyuz Bu Hayatta;)
  Yaş
  35
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  2.982
  Konular
  819
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  TARSUSLULAR tarsusun resimi varsa buraya koyalım arkadaslar tansıısnlar veya bana pm atın tarsusluyuz allahın adamıyız

 10. #10
  Durum:
  Çevrimdışı
  susQun_52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Bağımlı
  Üyelik tarihi
  30.11.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  588
  Konular
  1
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  tarsuslu bi kız tanımıştım kız çok güzeldi demekki bu güzelliği yaşadığı yerden almış ah pınar ahh

 11. #11
  Durum:
  Çevrimdışı
  yusufhh08 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  "ALışıLmışın Dışında..."
  Üyelik tarihi
  29.12.2007
  Yer
  güηєşιη DoGdugu уєяDєη...
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  1.479
  Konular
  260
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  eywallah çok süper paylaşım olmuşşş

 12. #12
  Durum:
  Çevrimdışı
  « ß@Dß®¥ » - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Øяg¥ αηGєℓ
  Üyelik tarihi
  25.06.2007
  Yer
  вυяѕα
  Yaş
  32
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  3.855
  Konular
  531
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Güzel bilgilerle bizi aydınlattığın için teşekkürler..

 13. #13
  Durum:
  Çevrimdışı
  atakan3444 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Uploader Team
  Üyelik tarihi
  26.11.2006
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  4.623
  Konular
  575
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  tarsus güzel bi il saol bilgi için

 14. #14
  Durum:
  Çevrimdışı
  Passenger - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  DontWannaMyDiaßLo
  Üyelik tarihi
  24.10.2006
  Yer
  Yollardayım Daimi Yolcuyuz Bu Hayatta;)
  Yaş
  35
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  2.982
  Konular
  819
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  Alıntı susQun_52 Nickli Üyeden Alıntı [Misafirler Kayıt Olmadan Link Göremezler Kayıt İçin Tıklayın !]
  tarsuslu bi kız tanımıştım kız çok güzeldi demekki bu güzelliği yaşadığı yerden almış ah pınar ahh
  tarsusun kızları izmirin kızlarına beş basar buna emın ol

 15. #15
  Durum:
  Çevrimdışı
  UfuğuM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  30.12.2007
  Yer
  yüreğimin getirdiği yerden...
  Aldığı Beğeni
  0
  Beğendikleri
  0
  Mesajlar
  363
  Konular
  15
  Ettiği Teşekkür
  0
  0 mesaja 0 teşekkür aldı
  gidilip görülesi biryer inş.kısmet olur gitmek

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTML SiteMap


Yukarı Çık
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz.

Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.1