HHPortal 1,413,209 Üye | 616,394 Konu | 5,103,866 Mesaj | 651 Online
Go Back   HHPortal > Egitim Ögretim & Kişisel Gelişim & İş Dünyası > Ders & Ödev & Tez > Bilim

bilgisayar bağımlılığı

 Ders & Ödev & Tez Katagorisinde ve  Bilim Forumunda Bulunan  bilgisayar bağımlılığı Konusunu Görüntülemektesiniz.=>BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLMAK" NE DEMEKTİR? Yoğun insan-bilgisayar ilişkisi başlangıçta "takıntı" diye anılırken, son yıllarda birçok psikolog, tedavi edilmesi gerekenler listesine ...


Cevapla
 
LinkBack Seçenekler Stil
Alt 13-05-2006, 06:02 PM   #1
nefesimsin
Geçerken Uğradım
 
nefesimsin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Mesajlar: 71
Teşekkürleri: 60
24 mesajına 47 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bilgisayar bağımlılığı bilgisayar bağımlılığı

takipci satin al

BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLMAK" NE DEMEKTİR?

Yoğun insan-bilgisayar ilişkisi başlangıçta "takıntı" diye anılırken, son yıllarda birçok psikolog, tedavi edilmesi gerekenler listesine "bilgisayar bağımlılığı"nın da konması gerektiğini düşünmektedirler. Özellikle internet kullanımının yarattığı bağımlılığın sonuçlarının, en az alkol ya da ilaç bağımlılığı kadar sorun yaşattığı düşünülmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, bilgisayar bağımlılığının, kişiye sürekli uyarıcı sunması ve kişinin kendisini geliştirmesini sağlaması nedeniyle, fiziksel bağımlılıktan (alkol-madde bağımlılığı gibi) daha zor kontrol altına alınabileceğini belirtmektedir. Buna karşılık bazı araştırmalar, bilgisayar bağımlılığının en azından fiziksel sonuçları olmadığı ve kişinin kontrolü altında tutulabilme imkanı olması sebebiyle daha kolay tedavi edilebileceğini göstermektedir. Bu çelişkili sonuçlara rağmen ortak kanı, bilgisayar bağımlılığının olduğu ve tedavi edilmesi gerektiğidir.
Bilgisayar bağımlılığı konusunda yapılan araştırmalar henüz sınırlı sayıda olmasına rağmen, hemen her kullanıcının bağımlı olma riski olduğunu göstermektedir. Bu durum dikkate alınırsa, ve giderek kullanıcı sayısının arttığı düşünülürse, konunun giderek daha fazla önemsenmesi gerektiği açıktır.
Bilgisayar bağımlıları, makine karşısında zaman kavramlarını yitirmekte, bazen bütün bir günün geçtiğini bile farketmemektedirler. Yemeği, uyumayı, okula gitmeyi, kısaca temel sorumluluklarını bilgisayar ile aralarında bir engel gibi görebilirler ve bunları yerine getirmeyi erteleyebilir ya da unutabilirler. Sanal dünya ile gerçek dünya birbiriyle yarışır ve genelde kazanan sanal dünya olur. Kaçırılan randevular, uyku saatlerinin düzensizliği, ders başarısında / iş performansında düşmeler, arkadaşlarla geçirilen zamanın kısıtlanması, vb. gerçek yaşamdaki ilişkileri olumsuz etkiler

KİMLER "BİLGİSAYAR BAĞIMLISI" OLUR?

Genç ya da yaşlı her yaştan insanın, cinsiyet, eğitim ya da entellektüel düzey farkı olmaksızın bilgisayar bağımlısı olma riski vardır (USA Weekend, Temmuz, 1995). Teknoloji ilerledikçe ve bilgisayar kullanımı günlük hayatın içine daha çok girdikçe, giderek daha çok sayıda insan bilgisayar, internet, oyun gibi farklı tür bağımlılık problemlerini yaşar hale gelmiştir. Sosyal becerileri çok gelişmiş olmayan, yüz-yüze ilişkilerde güçlük yaşayan, fiziksel görünüşünden memnun olmayan, kişiler arası ilişkilerde kendine güvenmeyen insanlar elektronik iletişimlerde (e-posta, IRC (inetrnet relay chat), ICQ vb.) kendilerini daha rahat hissettiklerinden, bu tür ilişki ve iletişim biçimlerini, gerçek ilişki ve iletişime tercih edebilirler. Başlangıçta Web sayfalarının renkli dünyası, zengin bilgi arşivi, multimedya sunumları, farklı insanlarla iletişim kurma imkanı cazip gelirken ve bilgisayar ve internet ödev-iş amaçlı kullanılırken, zamanla bilgisayarın niteliği ve içindeki programlar önemsizleşip, tek gereksinim modem ve internet erişim programları haline gelmektedir. Bilgisayar kullanımı hakkında bilgili olmak ya da kullanımın işe yarar bir amacı olması, yerini sadece bilgisayar başında olma isteğine bırakabilir.
Çocuklar gibi yetişkinler de bilgisayar oyunlarıyla çok zaman harcamaktadırlar. Yetişkinlerin bilgisayar başında kaybettikleri zamanı ve bunun onlara bir faydası olmadığını farketmeleri daha kolayken, çocukları ve ergenleri anne-babaları izlemelidir. Çocukların bilgisayar başında geçirdikleri süre, bu süre içinde ne yaptıkları, bilgisayardan ayrılmakta zorlanıp zorlanmadıkları ve uzaklaştıklarında akıllarının bilgisayarda olup olmadığı kısacası bilgisayarın çocuğun hayatındaki yeri ebeveynler tarafından gözlenmelidir.
BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞININ TÜRLERİ

- Bilgisayar bağımlılığı
- Bilgisayar oyunlarına gelişen bağımlılık
- İnternet bağımlılığı (web)
- Sanal sohbet bağımlılığı (chat, IRC, e-posta, e-haber grupları vb.)
- Web temelli grup oyunlarına gelişen bağımlılık (FRP, dungeon, tavla, vb.)

Bilgisayar ya da internet bağımlılığında, bağımlılığın içeriği karmaşıktır. Örneğin madde bağımlılığında sonuç önemliyken (madde, yarattığı etki yüzünden vücuda alınır - eylemin sonucu önemlidir), bilgisayar bağımlılığında süreç (makine başında geçirilen zaman) önemlidir. Koleksiyonlar ya da okuma gibi hobilerden farklı olarak, bilgisayar ile ilişkide kişiye sürekli olarak uyaran gider. Bu kadar yoğun uyaran sağlayan bir ilişkide kullanıcıların büyük çoğunluğu bağımlı olma riski ile karşı karşıyadır (The Addiction Letter, August, 1995).

NE ZAMAN BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLDUĞUNUZDAN ENDİŞE ETMELİSİNİZ?

Bilgisayara Bağımlılık:

Diğer bağımlılık türlerinde olduğu gibi, bilgisayara bağımlılıkta da bazı ortak belirtilerden söz edilmektedir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterse de genel olarak ortak yönleri bulunmaktadır (.
Ş Bilgisayar kullanımı ile ilgili etkinliklerden zevk alma, mutlu olma ve rahatlama,
Ş Bilgisayar kullanılmadığı zamanlarda huzursuzluk, keyifsizlik, kaygı yaşama ve uyku bozuklukları,
Ş Sosyal, ailevi ve eğitim/iş alanında yapılan etkinlikler için zorunluluk hissetme,
Ş Kişisel ilişki, başarı ve maddi konularda risk alma,
Ş Günlük yaşamın büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçirme,
Ş Bilgisayar kullanılmadığı durumda, iş yaşamında ve/veya çalışma alanında zorluk çekme ve performansta düşme,
Ş Bilgisayar kullanılmadığı durumda boşluk hissetme,
Ş Giderek bilgisayarın başında geçirilen süreyi kontrol edememe,
Ş Güne bilgisayar kullanımı ile başlama ve başından geç kalkma,
Ş Tatillerde de diz-üstü (lap-top) kullanma,
Ş Bilgisayarı gün boyu açık tutma, v Gün boyunca bilgisayardan uzak kalındığında huzursuzluk ve sıkıntı hissetme,
Ş Bilgisayar kullanılmadığında zamanın geçmek bilmemesi,
Ş Bilgisayarın en iyi arkadaş olduğuna inanma,
Ş E-postalar kontrol edilemediğinde huzursuz olma,
Ş Hiç buluşulamasa da en iyi arkadaşlıkların bilgisayar ortamında kazanıldığını düşünme,
Ş Baş,bel,sırt ve boyun ağrısı, gözlerde kuruma-yaşarma, kişisel hijyene verilen önemde azalma vb. bazı fizyolojik belirtilerin ortaya çıkması (.
Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, bilgisayar-insan ilişkisinde de (bilgisayar ve internet kullanımı, bilgisayar oyunları vb.) bağımlılığı tanımlayan bazı dikkat çekici unsurlar bulunmaktadır (1. Ekonomik açıdan; bilgisayara yüklü harcamalar yapma ve para bulabilmek için şartları zorlama,
2. Eldeki parayı yanlış kullanma, bütçede bazı ihtiyaçların yerini alma,
3. Bilgisayar ile geçirilen zamandan ve yapılan etkinlikleren gittikçe daha fazla zevk alma,
4. Bilgisayar kullanımına ayrılan süre ile ilgili olarak yalan söyleme,
5. Kişisel problemlerden kaçmak için bilgisayar kullanma,
6. Bilgisayara ayrılan süre yüzünden ilişkilerde bozulma ve sosyal ortamlardan uzaklaşma,
7. İş/eğitim yaşamını tehlikeye atma.

Bağımlılık türü ne olursa olsun sözü edilen bu belirtilerden birkaçı ortaktır. Ancak temelde bağımlılığın niteliği farklıdır. Diğer bağımlılıklarda olduğu gibi, bilgisayar bağımlılığı kişiyi farmakolojik olarak biyokimsayal düzeyde etkilemez, kişinin dışında, sosyal bir özelliği vardır ve kontrol edilebilir. Bilgisayar kullanılmadığında fizyolojik bir sonucu ortaya çıkmaz. Bilgisayarın sıklıkla uzun süreli kullanımlarında daha çok anti-sosyal eğilimler ortaya çıkar. Kişiye düşen kullanımını ortalama bir düzeye getirmesi, azaltması ya da tamamen durdurmasıdır. Bilgisayar bağımlılığında da olumsuz bazı duygusal, zihinsel ve sosyal sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bağımlılıklar, yaşamın herhangi bir alanında ortaya çıkan zorluklar ve sorunlardan kaynaklanabilir, gittikçe artan bir kullanım söz konusudur, bireysel ve sosyal sonuçları kaçınılmazdır .
Bilgisayar bağımlıları, ortak olarak duygu durumunda değişme, kaygı, tek başına vakit geçirme eğiliminde artma, başkalarıyla iletişimde azalma, iş yaşamında ve aile ilişkilerinde bozulma vb. sorunlar yaşadıklarını belirtmektedirler. Bilgisayar kullanımına ilişkin bağımlılıkta özellikle stres, kaygı, sıkıntı, kendini kontrol etme ve iletişim becerilerinde bozulma gibi sorunlar tespit edilmiştir. Çocuklar ve ergenler bu durumdan daha kolay etkilenebilecek ve zarar görebilecek durumdadırlar. Bu sebeple, bu grubun bilgisayar kullanım süreleri ve şekilleri kontrol altında tutulmalıdır (Fearing,2000).

"BİLGİSAYAR BAĞIMLILIĞINI" NEDEN CİDDİYE ALMALIYIZ?

"Bağımlılık" olarak tanımlanabilecek birçok davranış örüntüsü vardır. Her bağımlılık ilişkisinin sonucu zararlı olmak zorunda değildir ama bir bedeli vardır. Bilgisayar modern yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Kişiye sağladığı yararlar ve zararların değerlendirmesi de kişiden kişiye değişir. İki çeşit bağımlılık vardır; olumlu ve olumsuz. Olumlu bağımlılık ilişkisinde yararlar zararlardan daha fazladır. Ancak kişinin bilgisayarla ilişkisine "bağımlılık" denmesi daha çok olumsuz bir anlam içerir. Yani zararları yararlarından fazla olduğu halde kişi ilişkiyi sınırlandıramaz, olumsuz sonuçları ile karşı karşıya kalsa da karşı koyamaz.
Bilgisayar kullanımı genellikle olumsuz bağımlılık ilişkisine dönüşür. Kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiliyorsa; aile, arkadaş ilişkilerini bozuyor, okul / iş performansını düşürüyor, maddi, duygusal ya da fiziksel sorunlara yol açıyorsa ve çaba gösterilmesine rağmen kontrol altına alınamıyorsa ciddi bir sorun haline dönüşmüş demektir. Son yıllarda, internet aşkları yüzünden bozulan ilişkiler, sanal ilişkilerin gerçeklerine tercih edilmesi, çocuk ve gençlerin sanal arkadaşları-aşkları sebebiyle aileleriyle ilişkilerinin olumsuz etkilenmesi gibi sorunlarla profesyonellere başvuru sayısında artış gözlenmektedir.

SAĞLIKLI VE PATOLOJİK BİLGİSAYAR VE INTERNET KULLANIMI *

Psikologlar tarafından bilgisayar ve internet başında geçirilen zaman kişinin kendini tanıması ve kimliğini keşfetmesi açısından yararlı ve sağlıklı bulunmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde çekingen ve kendine güvensiz gençler için sanal ortam, kişiliklerini tanıma ve uygun davranış biçimlerini test ederek öğrenme imkanı sağlayabilir. Farklı kültürleri tanıma imkanı sağlar. Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan ve ortak hobi, ilgi alanı olan kişilerin birbirleri ile ilişki kurmalarını sağlayarak kişinin çevresini genişletebilir. Sanal ilişkiler gerçek yakın arkadaşlıklara, aşklara dönüşebilir. Ancak bu ilişkilerin gerçek yaşamdakilerin yerini almaması ve onlara tercih edilmemesi önemlidir. Sanal ortamda test edilen davranış biçimleri gerçek yaşama geçirilebildiği sürece sağlıklı ve yararlı bir kulllanım söz konusudur. Fakat kişi sanal ortamda edindiği deneyimleri gerçeğe uyarlayamaz ve kendini "sanal bir kişilik" olarak tanımlarsa, kişilik karmaşası yaşayabilir ()

AİLELERE İPUÇLARI

Eğer çocuğunuz;
Zamanının çoğunu bilgisayar başında geçiriyorsa,

Bilgisayarın başında uzun süreli kalıyorsa,
Önceden olduğu gibi başka oyunlar oynamıyor ve sevdiği başka etkinlikleri yapmıyorsa,
Bilgisayar ile vakit geçirmediği zaman sıkıldığını ifade ediyor ve huzursuz oluyorsa,
Başından kaldırsanız bile tekrar bilgisayarın başına dönüyorsa,
Ödev yapmak ve ders çalışmak yerine bilgisayarla vakit geçiriyorsa,
Bilgisayarı sosyal aktivitelerine ve arkadaşlarına tercih ediyorsa,
Önceden severek izlediği TV programlarını seyretmek yerine bilgisayar ile vakit geçiriyorsa,
Öğretmenleri de dersler ve başarısı konusunda şikayetçi olmaya başladıysa Çocuğunuzun bilgisayar kullanımı ile ilgili bazı önlemler almanız yararlı olacaktır. Ne Yapılabilir? :
Çocuklarda bilgisayar kullanımını, sadece belli zamanlarda ve belli amaçlar için sağlamak,
Çocuklarda bilgisayar oyunlarını eğitimsel amaçlı seçmek, eğitim ve öğretimlerini destekleyici nitelikte olmasına dikkat etmek, diğer bilgisayar oyunlarını ödül olarak kullanmak (bilgisayar oyunları çocuklarda el-göz koordinasyonunun, reflekslerin ve bazı becerilerin gelişmesinde olumlu etkilere sahiptir.),
Şiddet içerikli bilgisayar oyunlarında dikkatli olmak ( şiddet içeren bilgisayar oyunları, çocuklar arasında bir iletişim aracı olduğu ve çocukları şiddete yönelttiği gibi aynı zamanda şiddet ve saldırganlıklarını giderdikleri, bir anlamda hayata geçirdikleri bir araçtır. Ancak çocukları kavga ve ölüme karşı acımasız ve duyarsız hale getirdikleri de bir gerçektir.),
Çocuklarla geçirilen zamanı arttırmak, onlarla kişisel olarak ilgilenmek ve oyun oynamak,
Bilgisayar kullanımına ilişkin amacı ve süreyi belirlemek,
Bilgisayarın kullanım şekli ve süresi ile ilgili olarak gözlemci olmak,
Bilgisayarın yararlarının yanısıra zararları konusunda da çocuklara bilgi vermek

nefesimsin isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için nefesimsin kullanıcısına teşekkür eden 12 üyemiz:
кα¢αмαк (12-01-2008), can604 (22-06-2009), ekarna (19-11-2007), ~^~[Kraliçe]~^~ (12-07-2006), makine_05 (10-08-2006), muratuysal (23-09-2007), R_a_B_i_A (30-07-2006), toys_hell (23-04-2007), wippet (13-08-2006), xyron (17-04-2007), zafo_ydo (07-11-2007), Zeytin (18-06-2006)

Alt 18-06-2006, 12:53 PM   #2
sarperkan
Bağımlı
 
sarperkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jun 2006
Bulunduğu yer: Thailand
Mesajlar: 592
Teşekkürleri: 805
204 mesajına 369 kere teşekkür edildi.
Zuupla
sağol kardeş iyi yazmışsın da sen den ne haber?
günde kaç saat harcıyorsun intenette

sarperkan isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 12-07-2006, 11:43 AM   #3
~^~[Kraliçe]~^~
Meraklı
 
~^~[Kraliçe]~^~ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Bulunduğu yer: den Yüksek
Mesajlar: 395
Teşekkürleri: 537
61 mesajına 94 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
nefesimsin Nickli Üyeden Alıntı


NE ZAMAN BİLGİSAYAR BAĞIMLISI OLDUĞUNUZDAN ENDİŞE ETMELİSİNİZ?

Bilgisayara Bağımlılık:
Ş Bilgisayarın en iyi arkadaş olduğuna inanma,
İlginç, böyle insanlarda varmış demek..

~^~[Kraliçe]~^~ isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 10-08-2006, 03:34 PM   #4
SĦARK
Lord Of The Game
 
Üyelik tarihi: Apr 2006
Mesajlar: 8,758
Teşekkürleri: 8,621
4,546 mesajına 20,048 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Sağol............

SĦARK isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 10-08-2006, 03:51 PM   #5
makine_05
Meraklı
 
makine_05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Yaş: 24
Mesajlar: 225
Teşekkürleri: 40
49 mesajına 86 kere teşekkür edildi.
Zuupla
sağol bilgilendirdiğin için

makine_05 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 13-08-2006, 01:17 AM   #6
wippet
Yeni Üye
 
wippet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Jan 2006
Bulunduğu yer: İzmir
Mesajlar: 39
Teşekkürleri: 62
8 mesajına 11 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Şimdi Bilgisayar hastası olduğuma iyice inanmaya başladım.. Millet söylerdide inanmazdım :D tabi bazı maddelerin dışında...

wippet isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 16-08-2006, 03:49 PM   #7
Parakee
Bağımlı
 
Üyelik tarihi: Aug 2006
Bulunduğu yer: OraDa
Mesajlar: 460
Teşekkürleri: 157
91 mesajına 119 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Sanırım Bende Bilgisayar Hastası Oldugumun Fakına Vardım Günümün 11 Saatii Pc Başında Geciyor..Bunaa Bir Dur Demek Lazım Sanırım

Yazın İçin Cook Teşşekürler

Parakee isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 16-08-2006, 06:42 PM   #8
gevezece54
Yeni Üye
 
Üyelik tarihi: Feb 2006
Mesajlar: 30
Teşekkürleri: 4
5 mesajına 6 kere teşekkür edildi.
Zuupla
gerçekten günümüzde bir çok kişi bilgisayar bağımlısı olmuş durumda görüşümce. bende bunlardan birisi sayılabilirim işim gereği bilgisayarla çok uğraşmam gerekiyor ve sürekli güncl kalmak için bilgileri takip etmem gerekiyor ve bilgisayar başında uzun zaman harcamam gerkiyor.

gevezece54 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 17-08-2006, 02:21 AM   #9
kenanbey
Geçerken Uğradım
 
kenanbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2006
Bulunduğu yer: OrTAKöY
Mesajlar: 93
Teşekkürleri: 46
18 mesajına 23 kere teşekkür edildi.
Zuupla
bazı maddeler dısında yuzde 80 ı hackhell cılerı tarıf edıo

kenanbey isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 08-10-2006, 02:09 PM   #10
zorba43
Geçerken Uğradım
 
Üyelik tarihi: Oct 2006
Mesajlar: 50
Teşekkürleri: 2
0 mesajına 0 kere teşekkür edildi.
Zuupla
hayırrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr bende bagımlıyım

zorba43 isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 05-04-2007, 12:37 AM   #11
LyCoN
Bağımlı
 
LyCoN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Mar 2007
Bulunduğu yer: öℓüℓэя ∂iצּαяı
Yaş: 29
Mesajlar: 450
Teşekkürleri: 201
121 mesajına 147 kere teşekkür edildi.
LyCoN - İCQ üzeri Mesaj gönder LyCoN - MSN üzeri Mesaj gönder
Zuupla
ßen kesinLikLe baqımLıyım..En son 8 qün bir arkadasımın cafesinde kaLmıstım sonra beni attı En son hatırLadıqım 8qün sabah odamızın kapısının caLındıqıydı...Sonrası kayıp..Arkadas qeLmis 1 haftadır nerdesin demiş haL hatır sorarken ben sızmısım hepsi kayıp O qünden sonra maksimum 18 saat durdum pc basında araLıksız ama tekrar kötüLesmeye basLadı qecen qün pc basında sabahLadım sonrasını hatırLamıyorum bayıLmısım dudaqımda ve aLnımda şişLik var su an onLar oLmasa arkadasım bayıLdın dediqin de hadi s.. yaa kafa mı buLuyosun derdim.Zaten okuLda psiKoLoqda yardım etmeye caLısıyo ama yine Lanet net yüzünden 3 qündür qitmiyorum okuLa

LyCoN isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla
Bu mesaj için LyCoN kullanıcısına teşekkür edenler:
кα¢αмαк (12-01-2008)

Alt 23-09-2007, 09:02 PM   #12
muratuysal
Yeni Üye
 
muratuysal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 31
Teşekkürleri: 57
7 mesajına 9 kere teşekkür edildi.
Zuupla
şu OGAME oyunu var yaaa beni hasta etti hastaaaaaaaaaaaaa...

muratuysal isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 07-11-2007, 03:46 PM   #13
zafo_ydo
Üye
 
zafo_ydo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Nov 2006
Bulunduğu yer: Teşekkür yürekten gelir, ısrarla istenmez.
Yaş: 30
Mesajlar: 172
Teşekkürleri: 580
66 mesajına 229 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Bu yılın başlarında gemiye staj için çıktım ve gemide boş vakti değerlendirmek için bilgisayar en iyi araç olmuştu. Gemide en iyi arkadaşım bilgisayarımdı.. Şimdi sadece müzik dinlemek amacıyla kullanıyorum. Ara sıra da oyun oynuyorum ama bilgisayarımı seviyorum çok güzel bir şey bu bilgisayar ya iyi ki icat edilmiş

zafo_ydo isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Alt 12-01-2008, 05:15 PM   #14
кα¢αмαк
Geçerken Uğradım
 
кα¢αмαк - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Sep 2007
Mesajlar: 83
Teşekkürleri: 137
53 mesajına 169 kere teşekkür edildi.
Zuupla
Alıntı:
LyCoN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ßen kesinLikLe baqımLıyım..En son 8 qün bir arkadasımın cafesinde kaLmıstım sonra beni attı En son hatırLadıqım 8qün sabah odamızın kapısının caLındıqıydı...Sonrası kayıp..Arkadas qeLmis 1 haftadır nerdesin demiş haL hatır sorarken ben sızmısım hepsi kayıp O qünden sonra maksimum 18 saat durdum pc basında araLıksız ama tekrar kötüLesmeye basLadı qecen qün pc basında sabahLadım sonrasını hatırLamıyorum bayıLmısım dudaqımda ve aLnımda şişLik var su an onLar oLmasa arkadasım bayıLdın dediqin de hadi s.. yaa kafa mı buLuyosun derdim.Zaten okuLda psiKoLoqda yardım etmeye caLısıyo ama yine Lanet net yüzünden 3 qündür qitmiyorum okuLa
Sen bayağa bir bağımlıymışsın....

Bende bağımLıyım... Hemde çoook...
Senin kadar olmasa da günde rahat 5 saat oynuyorum...
Biraz dur demek lazım

bEn şimdi bilgisayarın başından kalkıyorum eminim 5 dk. sonra yine gelirim :D :D

кα¢αмαк isimli üyemiz çevrimdışıdır. (Offline)  

 

Digg this Post!Add Post to del.icio.usBookmark Post in TechnoratiFurl this Post!Mesajı Spurl ile Paylas!
Alıntı ile Cevapla

Cevapla

Etiketler
bagimliligi, bilgisayar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Konu Acma Yetkiniz Yok
Cevap Yazma Yetkiniz Yok
Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodu Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı



Tüm Zamanlar GMT +3 Olarak Ayarlanmış. Şuanki Zaman: 02:09 AM.

Forum Yasal Uyarı HH
Kullanılan Portal Sürümü : HH Portal
Script Sürümü : vBulletin Version 3.8.4 PL1
Seo Yazılımı : vBSEO ©2009, Crawlability, Inc
Copyright ©2000 - 2015, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz Internet Explorer 6+, Firefox 2.0.0.14+, Opera 9.52+, Safari 3.1.2+, Chrome 0.2.153.1+ ve 1024x768+ Ekran Çözünürlüğünde Test Edilmiştir.
Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan .yer sağlayıcı. olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz .uyar ve kaldır. prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, bora@tabakoglu.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Buraya ulaşan talep ve şikayetler Hukuk Müşavirimiz tarafından incelenecek, şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır.

HHPortal İçerik ve Yer Sağlayıcı İletişim Bilgileri İçin Tıklayınız.

Valid CSS!